Μπασκόνια: “Εξόντωσε” την Εστουντιάντες με +33! (videos)

2018-10-28T22:11:46+00:00 2018-10-28T22:28:21+00:00.

28/Oct/18 22:11

Σαρωτική εμφάνιση από την Μπασκόνια στην έδρα της Εστουντιάντες, με τους Βάσκους να φτάνουν στη νίκη με 100-67!

Εκκωφαντικό πέρασμα από την Μαδρίτη για την Μπασκόνια! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ επικράτησε με 100-67 της Εστουντιάντες και έφτασε τις πέντε νίκες σε 6 αγώνες! Στο 2-3 ”’επεσαν” οι ηττημένοι.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι παίκτες της Μπασκόνια έδειξαν την ανωτερότητά τους στο παρκέ, φτάνοντας στο 23-10! Στο ημίχρονο, η διαφορά ήταν… διπλή, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 50-24!

Κάπως έτσι, το δεύτερο μέρος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ και στους πόσους θα σταματούσε ο Τορνίκε Σενγκέλια. Ο αρχηγός της Μπασκόνια έφτασε τους 18 και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Ακόμα 4 οι ”διψήφιοι”. Γιοχάνες Φόιγκτμαν με 14 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιλιμάνε Ντιόπ-Ντάρουν Χίλιαρντ με 12 και Σάβον Σίλντς με 11. Εξαιρετικός με 9 πόντους και ισάριθμες ασίστ ο Τζέισον Γκρέιντζερ.

Η Μπασκόνια ετοιμάζεται πλέον για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, στο πλαίσιο της οποίας υποδέχεται την Νταρουσάφακα (1/11, 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 24-50, 42-72, 67-100.

Νωρίτερα, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα έκαναν το 6/6. ενώ η Γκραν Κανάρια γνώρισε την 4η ήττα της στη σεζόν.