Μπασκόνια: Χουέρτας και Σενγκέλια κέρδισαν τον… “σούπερ” Βασιλειάδη! (video-photo)

2018-11-25T18:54:19+00:00 2018-11-25T18:54:19+00:00.

25/Nov/18 18:54

Η Μπασκόνια με την επιστροφή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στον πάγκο έχει βρει… ρυθμό και κέρδισε εκτός έδρας την Ομπραντόιρο του εξαιρετικού απόψε, Κώστα Βασιλειάδη με 81-74.

Από το πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Ομπραντόιρο να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 35-33 και να παίζει πολύ καλή άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βάσκοι “ξύπνησαν” και με τους Χουέρτας-Σενγκέλια να κάνουν τρομερό επιθετικά παιχνίδι, γύρισαν το ματς και με επιμέρους σκορ 25-14 στην τέταρτη περίοδο, πήραν το μεγάλο και δύσκολο διπλό με 81-74.

Κορυφαίοι για την Μπασκόνια, ήταν ο Χουέρτας με 25 πόντους, 11/14 σουτ, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Σενγκέλια με 19 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την ηττημένη Ομπραντόιρο, ξεχώρισε ο “σούπερ” Κώστας Βασιλειάδης που είχε, σε 29 λεπτά συμμετοχής 15 πόντους με 3/10 τρίποντα και 6/6 βολές, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 35-33, 60-46, 74-81