Μπασκόνια: Κέρδισε με “σούπερ” άμυνα τον Βασιλειάδη και τώρα… Μακάμπι! (videos)

2019-01-27T18:41:31+00:00 2019-01-27T18:41:31+00:00.

27/Jan/19 18:41

Η Μπασκόνια παίζοντας καλά στην άμυνα, κέρδισε εντός έδρας την Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη με 72-63 και συνεχίζει την καλή της πορεία στην ACB.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι Βάσκοι με “όπλο” την άμυνα τους διέθεταν μία διψήφια διαφορά και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 38-26.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η Ομπραντόιρο ήταν καλύτερη, η Μπασκόνια διατηρούσε μία διαφορά “ασφαλείας” και στο φινάλε αν και δυσκολεύτηκε, πήρε την πολυπόθητη νίκη με 72-63.

Καλύτεροι για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν, ο Τζάνινγκ με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα, ο Σιλντς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τζόουνς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Κώστας Βασιλειάδης σε 27 λεπτά συμμετοχής είχε 12 πόντους με 4/13 σουτ, 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 38-26, 54-40, 72-63

Πλέον η Μπασκόνια επικεντρώνεται στην Ευρωλίγκα όπου και “παλεύει” για μία θέση στην οκτάδα και μπροστά της έχει το σημαντικό παιχνίδι, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην Βιτόρια (31/1).