Μπαρτσελόνα: Εντυπωσιακή και… νικήτρια στο ντέρμπι πριν το ΣΕΦ! (videos)

2019-01-27T21:19:14+00:00 2019-01-27T21:19:14+00:00.

27/Jan/19 21:19

2019-01-27_FCB basquet vs UNICAJA_VICTOR

Η Μπαρτσελόνα πήρε το εντός έδρας ντέρμπι με την Ουνικάχα Μάλαγα με 94-83 και προετοιμάζεται για τον “τελικό” της Ευρωλίγκας, στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό (31/1).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από νωρίς, με τις δύο ομάδες να κοιτούν λίγο περισσότερο την επίθεση από την άμυνα και να οδηγούνται ισόπαλες στα αποδυτήρια, με 41-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, η Μπάρτσα κατάφερε με την εξαιρετική άμυνα της να πάρει, προβάδισμα 7 πόντων (66-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Καταλανοί διατηρούσαν διψήφιο προβάδισμα (82-72 στο 35′) και στο τέλος πανηγύρισαν την νίκη με 94-83.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πάνγκος με 16 πόντους και 7 ασίστ, ο Σίνγκλετον με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ο Σεραφέν με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χάνγκα με 16 πόντους και 3 κλεψίματα.

Από τους Ανδαλουσιάνους ξεχώρισαν, ο Μποτράιτ με 17 πόντους και 5 ασίστ και ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-41, 66-59, 94-83

Πλέον η Μπαρτσελόνα, προετοιμάζεται για τον μεγάλο αγώνα της Ευρωλίγκας απέναντι, στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/1), όπου θα κρίνει εν πολλοίς την 5η θέση της κατάταξης και έναν ευκολότερο αντίπαλο, στα playoffs.