Copa del Rey: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ τελικός και θρίαμβος Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ! (vids)

2019-02-17T21:53:35+00:00 2019-02-18T00:05:38+00:00.

17/Feb/19 21:53

Στον σπουδαιότερο ευρωπαϊκό τελικό Κυπέλλου, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Copa del Rey κερδίζοντας την Ρεάλ με 94-93, μετά από ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς, που κρίθηκε στην παράταση!

Ματσάρα και τελικά… Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα της Βαρκελώνης κατέκτησε το Cope Del Rey για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κερδίζοντας την Ρεάλ στην Μαδρίτη με 94-93 μετά από έναν τελικό που θα μείνει για καιρό χαραγμένος στη μνήμη μας!

Το τρόπαιο αλλάζει χέρια ανάμεσα σε Ρεάλ και Μπαρτσελόνα από το 2010 και για δεύτερη σερί χρονιά, η Μπαρτσελόνα φτάνει στην κορυφή, έχοντας πλέον 25 τίτλους, έναντι των 27 των Μαδριλένων!

Η Ρεάλ έκανε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (35-35) σε μονόλογο, φτάνοντας ακόμα και στο +17, με το σκορ στο 30′ να είναι 60-46! Η Μπαρτσελόνα όμως ήθελε να παραμείνει στην κορυφή και με ένα σερί 17-0 (!) πέρασε μπροστά με 61-63, με τους Μαδριλένους να μένουν με έναν μόλις πόντο για σχεδόν 5′!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα 5′ λεπτά, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς και τους Καταναλούς να αντέχουν παρά την αντίδραση της Ρεάλ. Το 70-66 έγινε 70-74 (-2:30′), με τον Τόμας Ερτέλ να κάνει πράγματα και θαύματα. Η ‘βασίλισσα” μείωσε σε 73-74, όμως η άμυνα της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν εξαιρετική και μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 73-76, με την αστοχία και τα λάθη να μην επιτρέπουν σε καμία ομάδα να σκοράρει.

Ο Φακούντο Καμπάτζο αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης (-7”), όμως το επιθετικό ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στον Αργεντίνο να πάρει το φάουλ πάνω σε τρίποντο. Με 2/3 βολές μείωσε στ 75-76 και στη συνέχεια ο Βίκτορ Κλαβέρ έκανε το 1/2 από την γραμμή των βολών για το 75-77 με 4” να απομένουν. Χρόνος αρκετός για τον Σέρχιο Γιουλ, που με δικό του καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση!

H ”μάχη” συνεχίστηκε με αμείωτο ενδιαφέρον και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το 82-82 στο 43′ να τα λέει όλα. Ο Καμπάτσο πήρε το ”όπλο” του, όμως το 87-85 υπέρ της ομάδας του έγινε 87-92 με 20” στο ρολόι, μετά από μεγάλο κάρφωμα του Άντε Τόμιτς και 2/2 βολές του Κρις Σίνγκλετον.

Ποιος είπε όμως ότι ο τελικός είχε τελειώσει; Τα 20” ήταν αρκετά για την Ρεάλ, που αρχικά μείωσε με τρίποντο του Άντονι Ράντολφ (90-92) και στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και ο Τζέισι Κάρολ με καλάθι-φάουλ έδωσε το προβάδισμα με 93-92 και 4” να μένουν! Η… μπίλια τελικά έκατσε στην Μπαρτσελόνα, με τον Τόμιτς να δίνει την μεγάλη νίκη (93-94), σε ένα ματς που θα θυμόμαστε για χρόνια!

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του Κυπέλλου (όπως και πέρυσι) ο Τόμας Ερτέλ με 22 πόντους και 6 ασίστ, όμως ο Άντε Τόμιτς είναι ο μεγάλος ήρωας! Τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, όμως η νίκη ήρθε από τα δικά του χέρια, επομένως είναι με διαφορά ο κορυφαίος! 15 πρόσθεσε ο Βίκτορ Κλαβέρ.

19 και 16 είχαν από πλευράς Ρεάλ οι Φακούντο Καμπάτσο και Άντονι Ράντολφ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-35, 60-46, 77-77, 93-94