Copa del Rey: Δύο ΤΡΟΜΕΡΑ διαιτητικά λάθη έκριναν τον τελικό! (VIDEO)

2019-02-17T22:18:12+00:00 2019-02-17T22:41:08+00:00.

17/Feb/19 22:18

Η Μπαρτσελόνα είναι Κυπελλούχος Ισπανίας μέσα στη Μαδρίτη με αντίπαλο τη Ρεάλ, όμως ο τελικός σημαδεύτηκε από δύο πολύ σημαντικά λάθη στο φινάλε.

Ήταν ένα από τα πιο απολαυστικά παιχνίδια των τελευταίων ετών. Μπάσκετ υψηλής ποιότητας, άφθονο θέαμα, αγωνία, συνεχείς ανατροπές και ένας νικητής που κρίθηκε στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε το Κύπελλο Ισπανίας κόντρα στις πιθανότητες αλλά οι διαιτητές κατάφεραν να γίνουν αρνητικοί πρωταγωνιστές στο τελευταίο λεπτό με δύο διαδοχικά λάθη.

Με το σκορ στο 90-92 υπέρ της Μπάρτσα και 15 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Σίνγκλετον έτρεξε στον αιφνιδιασμό για να “καθαρίσει” το παιχνίδι με τον Άντονι Ράντολφ να τον καταδιώκει. Ο Αμερικανός της Ρεάλ φαίνεται να… γκρεμίζει τον αντίπαλο του με τους διαιτητές να μην χρεώνουν καμία παράβαση, ενώ στην άλλη άκρη του παρκέ η “βασίλισσα” έφερε τα πάνω κάτω με καλάθι και φάουλ (93-92).

Στο ρολόι απέμεναν πλέον 4.3 δευτερόλεπτα και η Μπάρτσα είχε την ευκαιρία να πετύχει με τη σειρά της καλάθι για να πανηγυρίσει τον τίτλο. Και το έκανε! Μόνο που οι διαιτητές έκαναν εκ νέου λάθος αφού η μπάλα στην προσπάθεια του Τόμιτς βρήκε αρχικά στεφάνι και στη συνέχεια ταμπλό με κατεύθυνση μακριά από το καλάθι.

Ο Ράντολφ έκοψε τη μπάλα με τους διαιτητές να χρεώνουν το μπλοκ ως μη κανονικό και να καταλογίζουν το καλάθι για το 93-94. Τα παράπονα ήταν έντονα, οι διαιτητές συμβουλεύτηκαν το instant replay αλλά παραδόξως δεν άλλαξαν την απόφαση τους. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς κατέκτησαν με άκρως επεισοδιακό τρόπο το Κύπελλο…