Μπασκόνια: “Διέλυσε” την Εστουντιάντες και πάει για πρόκριση στην Μόσχα! (videos)

2019-03-31T20:29:31+00:00 2019-03-31T20:29:31+00:00.

31/Mar/19 20:29

Η Μπασκόνια έδειξε έτοιμη για τον τελικό πρόκρισης στα playoffs της Ευρωλίγκας με την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα (5/4) και “συνέτριψε” εντός έδρας την Εστουντιάντες με 104-67.

Από το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έδειξε πόσο ήθελα να πάρει μία άνετη νίκη, ώστε να ανέβει ψυχολογικά μετά την ήττα από την Εφές στην Βιτόρια και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 43-29.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βάσκοι ήταν ακόμα καλύτερα στην επίθεση και με την άμυνα τους παράλληλα να λειτουργεί στην εντέλεια, ανέβασαν αρχικά την υπέρ τους διαφορά στο +20 και αργότερα στο +30, ενώ στο τέλος πανηγύρισαν την νίκη με 104-67.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τζόουνς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χουέρτας με 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 17 λεπτά.

Από την πλευρά της Εστουντιάντες, ο δικός μας Φώτης Λαμπρόπουλος είχε σε 13 λεπτά 6 πόντους με 3/3 δίποντα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 43-29, 76-50, 104-67

Πλέον η Μπασκόνια, ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι της Μόσχας, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη για την τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας, όπου θέλει πάση θυσία την νίκη για να προκριθεί στα playoffs.