Μπαρτσελόνα: Δύσκολο διπλό κόντρα στην Σαραγόσα και τώρα… Εφές! (videos)

2019-04-13T20:05:47+00:00 2019-04-13T20:05:47+00:00.

13/Apr/19 20:05

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε εκτός έδρας την Σαραγόσα με 91-86 και πάει με καλή ψυχολογία, στις “μάχες” των playoffs της Ευρωλίγκας, κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Από το πρώτο μέρος, η “μάχη” και το ντέρμπι στο παρκέ καλά κρατούσε, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες και την Σαραγόσα να προηγείται στην ανάπαυλα με 52-51.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με καλή αμυντική λειτουργία και δεχόμενοι μόλις 16 πόντους, αύξησαν το προβάδισμα τους στο +6 (73-67). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η εικόνα της αναμέτρησης ανατράπηκε πλήρως, αφού οι Καταλανοί “ξύπνησαν” και με επιμέρους σκορ 24-13, πανηγύρισαν ένα πολύ δύσκολο διπλό με 91-86.

Κορυφαίοι των “μπλαουγκράνα” ήταν, ο Χάνγκα με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο εκπληκτικός Ερτέλ με 14 πόντους, 13 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σίνγκλετον με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 52-51, 73-67, 91-86

Πλέον η Μπαρτσελόνα προετοιμάζεται, για τους δύο πρώτους αγώνες των playoffs (17 και 19/4) με την Αναντολού Εφές στην Τουρκία, που θα κρίνουν ποια ομάδα θα έχει το “πάνω χέρι” για την πρόκριση, στο Final Four.