Μπασκόνια: Ζορίστηκε αλλά… κέρδισε, με τρομερούς Γκαρίνο και Βιλντόζα! (videos)

2019-05-11T22:22:47+00:00 2019-05-11T22:42:32+00:00.

11/May/19 22:22

Η Μπασκόνια αν και δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της, απέναντι στην Μπούργκος τελικά κέρδισε με 87-79 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές, για την 32η αγωνιστική της ACB.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ ανταγωνιστικοί και να μην επιτρέπουν στους Βάσκους, να διατηρήσουν προβάδισμα “ασφαλείας” και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπασκόνια προηγούμενη με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν έπαιζαν καλά με αποτέλεσμα το ματς να παραμένει ντέρμπι και την Μπούργκος να μειώσει σε 62-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με 11-4 επιμέρους σκορ προηγήθηκαν με 71-66 (στο 35′), όμως η Μπασκόνια αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 19-8, γύρισε το ματς και πανηγύρισε την νίκη με 87-79.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γκαρίνο με 19 πόντους και 3 ασίστ, ο Βιλντόζα που “άγγιξε” το triple double με 16 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ο Πουαριέ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σιλντς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-37, 62-59, 87-79.