ACB: Η Σαραγόσα απέκλεισε την Μπασκόνια!

2019-06-02T14:37:55+00:00 2019-06-02T14:56:16+00:00.

02/Jun/19 14:37

Η Σαραγόσα ολοκλήρωσε την μεγάλη έκπληξη και προκρίθηκε στα ημιτελικά της ACB, έπειτα από τη δεύτερη νίκη της (76-69) σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στην Μπασκόνια.

Η αγωνιστική περίοδος 2018-2019 ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Μπασκόνια.

Παρά το γεγονός πως οι Βάσκοι είχαν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με τη Σαραγόσα, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν σε κανένα από τα δύο παιχνίδια, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν πρόωρο αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 26-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως είδαν τη Μπασκόνια να αντιδράει και στο 30′ να εξασφαλίζει μικρό προβάδισμα με +6 (49-55).

Η τελευταία περίοδος ωστόσο αποδείχθηκε καταστροφική! Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πέτυχαν μόλις 14 πόντους και δέχθηκαν 26, ενώ είδαν τον Σεϊμπούτις να ευστοχεί σε πολύ δύσκολο τρίποντο για το 66-59 με 2.51′ να απομένουν για τη λήξη (επί μέρους σκορ 17-2).

Στο τελευταίο τρίλεπτο τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η Σαραγόσα πανηγυρίζει την τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά της ACB.

Οι Ράντοβιτς (15π, 6ρ) και Τζούστιθ (14π, 5ρ) διεκδικούν το βραβείο του πολυτιμότερου για τους νικητές, την ώρα που η Μπασκόνια είχε τον Σενγκέλια (14π, 4ρ, 3ασ) για πρώτο σκόρερ αλλά και συνολικά 9/33 τρίποντα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τους Σενγκέλια, Πουαριέ και Φόιγκτμαν να έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ, ως απόδειξη του έντονου εκνευρισμού που υπήρχε στην ομάδα.

Ο αποκλεισμός δεν επηρεάζει φυσικά τη συμμετοχή της Μπασκόνια στην Ευρωλίγκα της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020, αφού ο σύλλογος έχει εξασφαλισμένη θέση λόγω του εγγυημένου συμβολαίου.

Τα δεκάλεπτα: 26-9, 38-33, 49-55, 76-69