Βαλένθια: Μεγάλο break στην Ανδαλουσία και… 1-1! (videos)

2019-06-02T18:35:20+00:00 2019-06-02T20:12:13+00:00.

02/Jun/19 18:35

Η Βαλένθια πήρε ένα τεράστιο διπλό στην Ανδαλουσία, κερδίζοντας με 76-69 την Ουνικάχα Μάλαγα και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά σε 1-1, μετά το break που είχε δεχθεί στο game 1.

Από το πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, πήραν προβάδισμα με 5 πόντους (37-32) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ουνικάχα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και πήρε μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα με 53-52. Όμως στην τέταρτη περίοδο, οι “νυχτερίδες” αντέδρασαν και με συνολικό επιμέρους σκορ 24-16 πήραν ένα σχετικά εύκολο διπλό με 76-69 και έμειναν… ζωντανοί στην σειρά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τόμπεϊ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σαν Εμετέριο με 12 πόντους και 4 ασίστ και ο Βίβες με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ACB: Η Σαραγόσα απέκλεισε την Μπασκόνια!

Από την Μάλαγα ξεχώρισαν, ο Ρόμπερτς με 10 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Λεσόρ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ουίλτζερ με 7 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η σειρά μεταξύ Βαλένθια και Ουνικάχα Μάλαγα, θα κριθεί στην έδρα των πρώτων στο τρίτο παιχνίδι και ο νικητής θα προκριθεί στα ημιτελικά των playoffs της ACB.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 32-37, 53-52, 69-76