Βαλένθια: “Λύγισε” την Ουνικάχα Μάλαγα και προκρίθηκε στα ημιτελικά! (videos)

2019-06-04T22:57:08+00:00 2019-06-04T23:02:32+00:00.

04/Jun/19 22:57

Η Βαλένθια κέρδισε εντός έδρας με 79-76 την Ουνικάχα Μάλαγα και προκρίθηκε με 2-1 νίκες στην ημιτελική φάση των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με “όπλο” την άμυνα και τον κόσμο τους, κατάφεραν να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-31.

Στο δεύτερο μέρος του ματς πρόκρισης ανάμεσα σε Βαλένθια και Ουνικάχα Μάλαγα, οι Ανδαλουσιάνοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και αυτό τους βοήθησε να “ροκανίσουν” λίγο την διαφορά και να μειώσουν σε 58-51, στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ουνικάχα με 10-2 επι μέρους σκορ πέρασε μετά από πολλή ώρα μπροστά με 61-60 (στο 33′) και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. Οι “νυχτερίδες” απάντησαν με σερί 6-0 (66-61) και έγιναν αυτομάτως το φαβορί για την νίκη, περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε, κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό 79-76.

Κορυφαίοι από την πλευρά των νικητών ήταν, ο Τόμπεϊ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σαν Εμετέριο με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Αμπάλντε με 12 πόντους.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν, ο Σερμαντίνι με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ρόμπερτς με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ουίλτζερ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πλέον, η Βαλένθια παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά, θα τεθεί αντίπαλος με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ το άλλο ζευγάρι αποτελείται από την Μπαρτσελόνα και την έκπληξη των playoffs, Σαραγόσα.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 42-31, 58-51, 79-76