Μπαρτσελόνα: “Καθάρισε” στο τέλος την Βαλένθια και προκρίθηκε στον τελικό του Supercopa! (photos-videos)

2019-09-21T20:37:59+00:00 2019-09-21T20:37:59+00:00.

21/Sep/19 20:37

Η Μπαρτσελόνα έστω και πολύ δύσκολα κέρδισε την Βαλένθια με 71-65 στον πρώτο ημιτελικό του Supercopa και προκρίθηκε στον τελικό.

Από το πρώτο μέρος του ημιτελικού, οι “νυχτερίδες” ζόρισαν πολύ την Μπάρτσα και μάλιστα κατάφεραν να πάνε προηγούμενες στα αποδυτήρια με 32-29, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Δείτε τις αποδοκιμασίες στον Μίροτιτς κατά την παρουσίαση των ομάδων:

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι στο παρκέ καλά κρατούσε, με την Μπαρτσελόνα πάντως να καταφέρνει να προηγηθεί στο σκορ, αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στους πάγκους (49-49).

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο, η Βαλένθια προηγήθηκε ξανά με 58-54 6 λεπτά πριν το φινάλε, όμως οι Καταλανοί με επιμέρους σκορ 17-7 πήραν την νίκη πρόκριση στον τελικό με 71-65.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χίγκινς με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μίροτιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Κλαβέρ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-32, 49-49, 71-65

Πλέον η Μπαρτσελόνα περιμένει να μάθει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Φουενλαμπράδα, για να συμπληρωθεί το ζευγάρι του τελικού (22/9).