Supercopa: Η “Βασίλισσα” Ρεάλ καθάρισε την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε την κούπα! (photos-videos)

2019-09-22T21:06:06+00:00 2019-09-22T21:06:06+00:00.

22/Sep/19 21:06

Η Ρεάλ Μαδρίτης με πρωταγωνιστή τον Φακούντο Καμπάτσο κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 89-79, στον τελικό του Supercopa και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Στο ξεκίνημα του τελικού, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη ειδικά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 18-12 (στο 8′), όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 21-20, με επιμέρους σκορ 8-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πήραν… “φωτιά” και με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 26-9, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 47-29 (στο 18′) και οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τους “μπλαουγκράνα” να μειώνουν σε 48-33.

Το δεύτερο ημίχρονο του τελικού του Supercopa, ξεκίνησε με την ομάδα του Βλέντισλαβ Πέσιτς να προσπαθεί να “ροκανίσει” την μεγάλη διαφορά στο σκορ και να καταφέρνει, αφού με σερί 10-0 μείωσε σε 54-45 (στο 24′). Τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με 69-63, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Χάνγκα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “Βασίλισσα” έσφιξε και πάλι την άμυνα της και προηγήθηκε με 78-70 4′ λεπτά πριν το φινάλε και ήταν το φαβορί για την νίκη. 2:40 πριν το τέλος, η Ρεάλ ήταν “αγκαλιά” με την κούπα, όντας προηγούμενη με 83-72.

Η Μπάρτσα αντέδρασε και μείωσε σε 84-79, όμως ένα τρίποντο του Καμπάτσο 1:20 πριν το τέλος (87-79), χάρισε ουσιαστικά την νίκη-τίτλο στην Ρεάλ. Τελικά οι Μαδριλένοι, πανηγύρισαν την κατάκτηση του Supercopa με 89-79!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Καμπάτσο με 16 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Μίκι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ρούντι με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε φυσικά ο Ντέιβις με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μίροτιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ/

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 48-33, 69-63, 89-79