ACB: Πήρε το… “θρίλερ” κόντρα στην Μπασκόνια η Ουνικάχα Μάλαγα! (videos)

2019-10-06T20:30:12+00:00 2019-10-06T20:30:12+00:00.

06/Oct/19 20:30

Ένα τεράστιο διπλό σχεδόν στην… λήξη, πήρε η Ουνικάχα Μάλαγα στην Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια με 78-77, χάρη σε 2/2 βολές του Φερνάντεθ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και πετυχαίνοντας σχεδόν 50 πόντους, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 49-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα από την Ανδαλουσία έκανε την… ανατροπή, αφού με επιμέρους σκορ 23-11, μείωσαν την διαφορά στον πόντο (60-59) και έκαναν ντέρμπι την αναμέτρηση.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού 1:45 πριν το φινάλε, η Μπασκόνια ήταν “αγκαλιά” με την νίκη όντας μπροστά στο σκορ με 74-70, όμως με 6-1 επιμέρους σκορ και μεγάλο τρίποντο του Άνταμς, η Ουνικάχα Μάλαγα στα 13′ δευτερόλεπτα προηγήθηκε με 76-75.

Ο Σενγκέλια 7′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κέρδισε βολές και με 2/2, έβαλε μπροστά την Μπασκόνια με 77-75, όμως ο Φερνάντεθ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, κέρδισε και αυτός σετ βολών και ευστοχώντας και στις δύο, έδωσε την νίκη στην Ουνικάχα Μάλαγα με 78-77!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Άντας με 23 πόντους (5/9 τρίποντα) και 3 ασίστ, ο Σουάρεθ με 11 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ετζίμ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την Μπασκόνια, ξεχώρισαν ο Τζάνινγκ με 16 πόντους και 4/6 τρίποντα, ο Βιλντόζα με 11 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια με 11 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-36, 60-59, 77-78