Μπασκόνια: Σπουδαίο ντέρμπι και νίκη κόντρα στη Τενερίφη! (vids)

2019-10-27T23:09:40+00:00 2019-10-27T23:09:40+00:00.

27/Oct/19 23:09

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η Μπασκόνια έφυγε νικήτρια από την έδρα της Τενερίφης με 79-78!

Στο 3-3 ανέβηκε η Μπασκόνια, μετά την εκτός έδρας νίκη της στα Κανάρια Νησιά. Η Τενερίφη αστόχησε στη τελευταία επίθεση (Χούερτας), με το 78-79 να αφήνει τους γηπεδούχους με την ”πίκρα” της ήττας, τη τρίτη στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν ο ορισμός του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο 3λεπτο. Στο 2:44′ πριν το τέλος, ο Γιουσούφα Φολ έκανε το 76-77 με 2/2 βολές και ακολούθησαν… λάθη και αστοχία, για να φτάσουμε στο 76-79 του -36” δια χειρός Πιέρια Χένρι. Ο Ντάνι Ντίεζ μείωσε σε 78-79 με 2/2 βολές, ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις για κάθε ομάδα, με τη Μπασκόνια να πανηγυρίζει στο φινάλε μία σημαντική νίκη.

Σε μεγάλη βραδιά η τριπλέτα Πιέρια Χένρι, Πατρίτσιο Γκαρίνο και Τόκο Σενγκέλια, με τον πρώτο να μετράει 24 πόντους (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), τον δεύτερο 21 και τον τρίτο 20, μαζί με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Φοβερός ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 22 πόντους και 6 ασίστ, την ώρα που ο Γκιόργκι Σερμαντίνι μέτρησε 16 πόντους (8/8 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντάνι Ντίεζ 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Όλα αυτά, λίγες ημέρες πριν την εντός έδρας αναμέτρηση της Τενερίφης με το Περιστέρι (29/10, 21:30), για τη 3η αγωνιστική του BCL και τη ”διπλή” εβδομάδα της Μπασκόνια στην Ευρωλίγκα με Βιλερμπάν εκτός (21:45) και Μπάγερν εντός (2/11, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-38, 61-60, 78-79

Νωρίτερα, η Ρεάλ έκανε εύκολα το 6/6, ενώ η Μπαρτσελόνα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της!