2019-11-17T14:45:10+00:00 2019-11-18T01:28:43+00:00.

17/Nov/19 14:45

Παρά την απουσία του ηγέτη της, η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Εστουντιάντες.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπαρτσελόνα (7-2), η οποία δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση από την Εστουντιάντες (3-6), την οποία και νίκησε με το ευρύ 94-72, ανεβαίνοντας ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με ένα παιχνίδι παραπάνω από την πρώτη Ρεάλ (8-0) και την τρίτη Σαραγόσα (6-2).

Οι Καταλανοί μπορεί να στερήθηκαν των υπηρεσίων του Νίκολα Μίροτιτς,όμως εμφάνισαν ένα πολύ σοβαρό πρώτο από το πρώτο κιόλας λεπτό και παρά την απροσδόκητα λειψή επιθετικά δεύτερη περίοδο (14 πόντοι) ουδέποτε μπήκαν σε καθεστώς πίεσης από τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος από πλευράς Μπλαουγκράνα ήταν ο Μπράντον Ντέιβις που σταμάτησε στους 20 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (7/9 εντός πεδιάς), ενώ 10 πόντους (δίχως να χάσει σουτ) και 6 ριμπάουντ προσέθεσε ο Άντε Τόμιτς.

Στον αντίποδα, 18 πόντους μέτρησε ο Φίλιπ Σκραμπ, ενώ 15 πόντους και 3 ασίστ είχε ο Φιλ Πρέσι.