Μπαρτσελόνα: Δύσκολα τη Μούρθια του εξαιρετικού Λαρεντζάκη! (videos)

2019-11-24T19:15:58+00:00 2019-11-24T19:23:10+00:00.

24/Nov/19 19:15

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ, η Μπαρτσελόνα κέρδισε εκτός έδρας με 87-83 την Μούρθια του πολύ καλού Γιαννούλη Λαρεντζάκη και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-2.

Από το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Έλληνα διεθνή γκαρντ/φόργουορντ ήταν καλύτερη και με “όπλο” την άμυνα της, πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 41-32, δείχνοντας πως μπορεί να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο του ματς, η Μπαρτσελόνα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές, αλλά τελικά κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 66-62, σκοράροντας 29 πόντους.

Έξαλλος Πέσιτς: “Αυτό είναι τσίρκο, δεν είναι μπάσκετ!” (video)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι “μπλαουγκράνα” του Σβέτισλαβ Πέσιτς έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση και τελικά… δραπέτευσαν από την έδρα της Μούρθια, με 87-83!

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν, ο Μίροτιτς που παρότι είχε 1/8 τρίποντα σκόραρε 20 πόντους, ενώ ακόμα πρόσθεσε στην στατιστική του 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Τόμιτς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ και οι Κόυριτς – Χάνγκα που σκόραραν από 13 ο καθένας.\

Από την Μούρθια, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντι με 24 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Λαρεντζάκης είχε σε 22 λεπτά συμμετοχής 15 πόντους με 5/6 δίποντα 1/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Photo Credit: Barca Basket twitter