Μπασκόνια: Εκτός έδρας ήττα στην ACB, μετά την συντριβή από Παναθηναϊκό! (videos)

2019-11-30T22:39:05+00:00 2019-11-30T22:39:05+00:00.

30/Nov/19 22:39

Δεν ξεπέρασε την συντριβή από τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια και γνώρισε την 6η της ήττα στην ACB, εκτός έδρας από την Ανδόρα με 97-82.

Από το πρώτο μέρος η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς “υπέφερε” στο παρκέ κυρίως επιθετικά και πήγε πίσω στο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά με την Ανδόρα όμως να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να προηγείται ακόμα και με 66-50, πριν το κλείσιμο της τρίτης περιόδου (67-52).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Μπασκόνια επιθετικά ήταν εξαιρετική όμως αμυντικά δεν κατάφερε να, σταματήσει τους αντιπάλους της με αποτέλεσμα να γνωρίσει την άνετη ήττα με 97-82 και να πέσει το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα, στο 5-6!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χάνα με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γέλινεκ με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μούσλι με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την Μπασκόνια που ετοιμάζεται για το ματς της Ευρωλίγκα στην Βιτόρια, κόντρα στην Αναντολού Εφές (6/12, 22:00), ξεχώρισαν ο Χένρι με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Τζάνινγκ με 12 πόντους (3/10 τρίποντα) και 3 ασίστ και ο Σενγκέλια με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Μανρέσα: “Σκότωσε” στο τέλος την Μούρθια απόντος του Λαρεντζάκη!

Σε ένα ματς “θρίλερ” που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μανρέσα πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη, με 93-92 απέναντι στην Μούρθια, που δεν είχε στην δωδεκάδα της τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μία τεράστια ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με συνολικό επιμέρους σκορ 37-26 (!) κατάφεραν να λυγίσουν τους αντιπάλους τους.

Ο αγώνας φυσικά κρίθηκε στα 2′ δευτερόλεπτα, όπου η Μανρέσα είχε την επίθεση στα χέρια της όντας πίσω στο σκορ με 92-90 και τελικά με τρομερό τρίποντο του Μαγκέριτι “σκότωσε” την Μούρθια και πήρε το ματς!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τούλσον με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μίτροβιτς με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Βαλέ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Πέρεθ μοίρασε 16 ασίστ (!).

Από την Μούρθια προσπάθησε, ο Κέιτ με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα σε 7 λεπτά συμμετοχής, δεν είχε πόντο και μοίρασε 1 ασίστ.