Μπασκόνια: Πέρασε εύκολα από το “σπίτι” του Λαρεντζάκη!

2019-12-15T19:15:49+00:00 2019-12-15T19:28:11+00:00.

15/Dec/19 19:15

Ένα εξαιρετικό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπασκόνια, η οποία έφυγε νικήτρια από την έδρα της Μούρθια του άστοχου σήμερα Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις και οδεύει με καλή ψυχολογία σε μια διαβολοβδομάδα με δύο εγχώρια ντέρμπι!

Η Μπασκόνια (7-6) χρειάστηκε να σπαταλήσει ένα ημίχρονο στην έδρα της Μούρθια (4-9), όμως σοβαρεύτηκε μετά την ανάπαυλα και πέτυχε την έβδομη νίκη της σε 13 αγωνιστικές. Στον αντίποδα, η ομάδα των Λαρεντζάκη και Σάκοτα μπορεί να νιώθει πως αδίκησε τον εαυτό της στην τρίτη περίοδο, όπου το σκορ ήταν 13-24, μιας και σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστική.

Κορυφαίοι από πλευράς Βάσκων ήταν οι Σενγκέλια (19 πόντοι με 8/11 εντός πεδιάς) και Σίλντς (15 πόντοι με 5 ριμπάουντ), ενώ δεν έφτανε στους φιλοξενούμενους η προσπάθεια των Τάουνς και Έντι (12 και 14 πόντοι αντίστοιχα).

Απελπιστικά άστοχος ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (4 πόντοι με 1/10 εντός πεδιάς) στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε. Έξι πόντους με 2/3 τρίποντα σημείωσε ο Ντούσαν Σάκοτα.

Κάπως έτσι, η ομάδα από την Βιτόρια πάει φορμαρισμένη σε μια δύσκολη ευρωπαϊκή διαβολοβδομάδα, που πάντως θα την βρει εντός συνόρων, μιας και θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τις Βαλένθια και Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-38, 50-62, 75-86