Τενερίφη: Νίκη με 100άρα και “τρομακτικό” Σερμαντίνι κόντρα στην… ελληνική Γκραν Κανάρια! (videos)

2019-12-21T22:33:28+00:00 2019-12-21T22:33:28+00:00.

21/Dec/19 22:33

Η Τενερίφη συνεχίζει την πολύ καλή φετινή της χρονιά κερδίζοντας και την Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη – Μπουρούση με 100-79 έχοντας ξανά σε μεγάλο βράδυ, τον Γκεόργκι Σερμαντίνι.

Από το πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι ειδικά στην επίθεση και κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι με 47-42 στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν κατάφερε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, να βρει λύσεις μέσα από την άμυνα και είδε την Τενερίφη να ανεβάζει σε πολύ υψηλά επίπεδα την διαφορά, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μία “βαριά” ήττα με 100-79.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν καταπληκτικός ο Σερμαντίνι που είχε 32 πόντους με 9/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Χουέρτας με 17 πόντους, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Γιούστα με 22 πόντους, ενώ ο Μπόγρης σε 9 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Από την Γκραν Κανάρια ο Γιάννης Μπουρούσης σε 20 λεπτά παρουσίας στο παρκέ είχε 10 πόντους με 2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 47-42, 72-62, 100-79