Μπαρτσελόνα: Άνετο διπλό κόντρα στην Μπανταλόνα του Ζήση πριν τον Ολυμπιακό! (videos)

2019-12-22T20:29:53+00:00 2019-12-22T20:29:53+00:00.

22/Dec/19 20:29

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στην ACB η Μπαρτσελόνα αυτή την φορά εκτός έδρας με … επί της Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση, πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (27.12, 22:00) για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπορούσε να αποκτήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μόλις 5 πόντους (45-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί “ξέσπασαν” επιθετικά και πετυχαίνοντας 29 πόντους ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +15 (75-60) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το θετικό αποτέλεσμα και τελικά πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 95-80!

Κορυφαίοι για τους “μπλαουγκράνα” ήταν ο Μίροτιτς με 23 πόντους (8/11 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Κούριτς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χάνγκα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ (και 7 λάθη), 3 μπλοκ και 2 ριμπάουντ και ο Ντέιβις με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την ηττημένη Μπανταλόνα, ο Νίκος Ζήσης σε 24 λεπτά συμμετοχής στο ματς είχε 5 πόντους με 2/4 δίποντα, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον η Μπαρτσελόνα ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς στο “Palau Blaugrana” με τον Ολυμπιακό (27/12, 22:00) για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.