Μπαρτσελόνα: Ήταν… “βασίλισσα” κόντρα στη Ρεάλ και θριάμβευσε! (videos)

2019-12-29T20:20:29+00:00 2019-12-29T20:39:30+00:00.

29/Dec/19 20:20

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θριάμβευσε κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, στο μεγάλο ντέρμπι της Ευρώπης!

Η Μπαρτσελόνα ήταν ”καυτή” στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αυτά που έπρεπε στο δεύτερο και με σκορ 83-63, κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο μεγάλο ντέρμπι της 15η αγωνιστικής της ACB!

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σε καλή ημέρα τους Καμπάτσο-Ταβάρες και έπεσαν ”θύματα” της ανωτερότητας που έβγαλαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, με μπροστά τον Μίροτιτς. Τεράστια η διαφορά στα τρίποντα, με τους νικητές να έχουν 10/20 (50%) και τους ηττημένους 4/21 (19%).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 12-3 και μαζί με τη Σαραγόσα, αλλά και τη Ρεάλ, είναι πρώτες στη βαθμολογία.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τη Μπαρτσελόνα απόλυτη πρωταγωνίστρια. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, κάτι που δεν ίσχυε ούτε κατά το ήμισυ για τη Ρεάλ. Με 1/10 τρίποντα, οι Μαδριλένοι είδαν το σκορ να χάνεται από τα χέρια τους με το 22-5 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου!

Με 6/8 από τα 6,75μ. και τον Άντε Τόμιτς να κάνει ”ζημιά” στη ρακέτα της Ρεάλ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους (35-14 στο 15′), σε ένα ντέρμπι που είχε στο 100% την υπογραφή των ”Μπλαουγκράνα”! Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από μακριά και με 8-0, μείωσαν σε 35-22, πριν ”απαντήσει” η Μπαρτελόνα για το 39-27 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση της Ρεάλ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει κάτω από τους 10 μετά από πολύ ώρα. Το 43-36 στο 24′ έκανε το ντέρμπι… ντέρμπι, παρά τη κάκιστη εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο, αλλά τον Τζέισι Κάρολ να φωνάζει ”παρών”.  Το 19-9 που ακολούθησε ”αποκατέστησε” τη τάξη, με τη τελευταία περίοδο να μπαίνει με τους γηπεδούχους στο +17 (62-45).

Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς να έχουν τον ρυθμό και τις λύσεις για να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά. Έτσι, η αναμέτρηση έφτασε μέχρι το τέλος της, με τη Μπαρτσελόνα να έχει ”καθαρίσει” από νωρίς και να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη, τη πρώτη της σεζόν μετά τις ήττες από τη Ρεάλ για το ισπανικό Σούπερ Καπ και την Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μάλκομ Ντιλέινι και 10 οι Κάιλ Κούριτς-‘Ανταμ Χάνγκα. Για τη Ρεάλ, ξεχώρισε με 13 ο Τρέι Τόμπκινς και με 9 ο Τζέισι Κάρολ.

Τα δεκάλεπτα: 22-5, 39-27, 62-45, 83-63

Κάντε rewind στο μεγάλο ματς και απολαύστε το όσοι δεν είχατε τη τύχη να το παρακολουθήσετε live!