ACB: Νίκησε τον Βασιλειάδη ο Τουπάν, ήττα με 100άρα για την… έκπληξη της σεζόν Σαραγόσα! (videos)

2020-01-04T20:07:09+00:00 2020-01-04T20:07:09+00:00.

04/Jan/20 20:07

Με σημαντικά αποτελέσματα εν όψει της συνέχειας της σεζόν ξεκίνησε η 16η αγωνιστική της ACB, με την πρωτοπόρο Σαραγόσα να γνωρίζει την ήττα με “κάτω τα χέρια” από την Ανδόρα με 106-78.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League που μαζί με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, εμφανίστηκε αγνώριστη εκτός έδρας κόντρα στην Ανδόρα και ηττήθηκε με 106-78, αφού στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού δέχθηκε 60 πόντους και 33 στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Χάνα με 20 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Σενγκλίν με 17 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Ουόκερ με 17 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ για την Σαραγόσα που πλέον έχει ρεκόρ 12-4 ξεχώρισε ο νεαρός Αλοσέν με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Κέρδισε τον Βασιλειάδη ο Τουπάν!

Στην αναμέτρηση με ελληνικό ενδιαφέρον η Ουνικάχα Μάλαγα του Αξέλ Τουπάν φιλοξένησε στην Ανδαλουσία την Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη και πανηγύρισε την νίκη με 85-67.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα δέχθηκαν μόλις 29 πόντους και πήραν εύκολα το θετικό αποτέλεσμα.

Καλύτερος για τους νικητές ήταν ο Άνταμς με 18 πόντους και 1 ασίστ, ενώ ο Τουπάν σε 13 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για την Ομπραντόιρο προσπάθησε ο Μπροτζιάνσκι με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κώστας Βασιλειάδης παρότι ήταν στην δωδεκάδα δεν αγωνίστηκε.