Άλμπα: Ήττα πριν την “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα (videos)

2020-02-02T19:52:56+00:00 2020-02-02T19:52:56+00:00.

02/Feb/20 19:52

Την τέταρτη της ήττα στο πρωτάθλημα Γερμανίας γνώρισε η Άλμπα Βερολίνου με 93-88 εκτός έδρας από την Όλντενμπουργκ, πριν την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 51-45 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα περισσότερο απογοητευτική και σκοράροντας μόλις 16 πόντους βρέθηκε πίσω στο σκορ με -16 (77-61).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παρά το επιμέρους σκορ 27-16 των φιλοξενούμενων η Όλντενμπουργκ πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 93-88.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Πόλντινγκ με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λάρσον με 19 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Μαχάλμπασιτς που “άγγιξε” το triple double με 15 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ!

Από την Άλμπα Βερολίνου προσπάθησαν ο Σίβα με 18 πόντους και 6 ασίστ και ο Χέρμανσον με 17 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η ομάδα του Αίτο Ρενένσες ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου αρχικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο (4/2) και μετά θα υποδεχθεί την Ρεάλ Μαδρίτης (6/2).