Μπάγερν: Πήρε τη νίκη χάρη σε ένα… ονειρικό τρίτο δεκάλεπτο!

2020-03-01T19:46:42+00:00 2020-03-01T19:59:50+00:00.

01/Mar/20 19:46

Η Μπάγερν έτρεξε ένα επιμέρους 25-1 στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο της επέτρεψε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να επικρατήσει άνετα της Όλντενμπουργκ με 79-58.

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπάγερν, με την ομάδα του Μονάχου να επικρατεί της Όλντενμπουργκ με και να ανεβαίνει στο 18-2 στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Όλντενμπουργκ ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 29-41, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… ονειρικό για την Μπάγερν, η οποία με επιμέρους 25-1 πήρε το προβάδισμα και έφτασε με άνεση στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μονρό με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Ζίπσερ.

Από την άλλη ο Πόουλντινγκ ήταν ο μόνος διψήφιος με 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-18, 29-41, 54-42, 79-58.

Θυμίζουμε πως η Όλντενμπουργκ θα αντιμετωπίσει την Προμηθέα την Τρίτη (3/3) στις 21:00 στη Γερμανία, σε ένα παιχνίδι που αποτελεί τελικό ενόψει της πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroCup!

Οι Πατρινοί με νίκη “κλειδώνουν” την πρόκριση, ενώ σε περίπτωση που ηττηθούν στη Γερμανία, θα υπάρχουν δύο σενάρια για πρόκριση:

1. Με νίκη της Βενέτσια επί της Μπρέσια, τότε ο Προμηθέας θα πρέπει να υπερασπιστεί το +11 της νίκης του στην Πάτρα επί της Όλντενμπουργγκ (81-70).

2. Με νίκη της Μπρέσια θα προκύψει τετραπλή ισοβαθμία στο 3-3 κι εκεί πλέον θα παίξει ρόλο το συνολικό goal average, όπου η ομάδα του Γιατρά έχει κατά πολύ την καλύτερη διαφορά (+32) και θα πρέπει να έχει ηττηθεί με μεγάλη διαφορά για να μείνει εκτός, αφού η Όλντενμπουργκ έχει -2 και οι δύο ιταλικές από -15.