Μπάγερν: Άνετο 2/2 στο πρωτάθλημα με MVP Ζίπσερ – Στα “ρηχά” ο Μπόλντουϊν (videos)

2020-11-15T16:52:45+00:00 2020-11-15T19:53:43+00:00.

15/Nov/20 16:52

Αήττητη παραμένει η Μπάγερν Μονάχου στο πρωτάθλημα Γερμανίας κερδίζοντας εκτός έδρας και την Φρανκφούρτη με 75-52 χάρη σε ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι εκτός από το εξαιρετικό ξεκίνημα στην Ευρωλίγκα με ρεκόρ 6-2, έχει μπει πολύ καλά και στο γερμανικό πρωτάθλημα μετρώντας δύο ισάριθμες νίκες, αφού κέρδισε εύκολα εκτός έδρας και την Φρανκφούρτη με 75-52.

Κορυφαίοι για την Μπάγερν Μονάχου ήταν ο Ζίπσερ με 24 πόντους (4/8 τρίποντα, 3/3 δίποντα) και 7 ριμπάουντ, ο Αμέιζ με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Τόμας με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μπόλντουϊν είχε 6 πόντους με 2/8 σουτ, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Η νίκη των Βαυαρών απέναντι στους αντιπάλους τους κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο όπου μπήκαν προηγούμενοι με 54-46 και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-1 σε 7 λεπτά (!) “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Πλέον η Μπάγερν των Τρινκιέρι – Μπόλντουϊν ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου αρχικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Εφές (17/11) και στην συνέχεια θα φιλοξενήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη (19/11).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 34-28, 46-54, 52-75.

Δύσκολο διπλό για Άλμπα

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα η Άλμπα Βερολίνου πανηγύρισε έστω και δύσκολα το 2/2 κόντρα στην Όλντενμπουρκ με 89-86, χάρη στην άμυνα της στο τέλος του αγώνα.