Νίκη για την Αρμάνι με 29 πόντους από τον Σέρχι – Άνετα η Άλμπα πριν τον Ολυμπιακό

2021-03-14T18:52:02+00:00 2021-03-15T00:12:58+00:00.

14/Mar/21 18:52

Η Άλμπα Βερολίνου, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (18/3), πήρε με άνεση νίκη επί της Γκέτιγκεν, ενώ εύκολο απόγευμα πέρασε και η Ζαλγκίρις.

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Άλμπα Βερολίνου απέναντι στη Γκέτιγκεν, επικρατώντας με το επιβλητικό 89-58 και παραμένοντας στην δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι Γερμανοί, που την Πέμπτη θα παίξουν με τους Πειραιώτες (21:30 και όχι 21:00 όπως είχε προγραμματιστεί αρχικά), δεν είχαν κανένα πρόβλημα και έφτασαν άνετα στο τελικό +31.

Κορυφαίοι για την Άλμπα ήταν οι Φοντέκιο (14π., 5κλ.), Γκίφεϊ (12π., 4ρ., 3ασ.) και Σίβα (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-30, 65-43, 89-58

Εύκολα η Ζαλγκίρις

Η Σιαουλιάι ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ζαλγκίρις, όμως μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Κάουνας πάτησε γκάζι και έφτασε εύκολα στη νίκη με 96-60.

Οι φιλοξενούμενοι ζόρισαν τη Ζαλγκίρις μέχρι το 20 (37-36), όμως με επιμέρους 31-14 στην τρίτη περίοδο, τα πάντα πήραν τον δρόμο τους, με την τελική διαφορά να είναι 36 πόντου.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μαρτίνας Γκέμπεν να προσθέτει 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-36, 68-50, 96-60.

Σέρχι… καυτός οδηγεί την Αρμάνι

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ το έβλεπε… βαρέλι, έχοντας 6/8 τρίποντα και συνολικά 29 πόντους, οδηγώντας την Αρμάνι στη νίκη επί της Μπρέσια με 99-92.

Η Αρμάνι ήλεγχε το ματς σε όλη του την διάρκεια, φτάνοντας έτσι στη νίκη που την φέρνει στο 17-3 στην ιταλική Λίγκα.

Ο Σέρχι, ο οποίος φυσικά ήταν και ο κορυφαίος των νικητών, είχε συνολικά 29 πόντους με 3/3 βολές, 4/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα εκτός του Ισπανού, η Αρμάνι ήταν γενικότερα πολύ καλή στο τρίποντο, έχοντας 13/26 τρίποντα (50%).

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 40-47, 65-75, 92-99.

Ζορίστηκε η Μπάγερν

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Όλντενμπουργκ, όμως στο τέλος πάτησε γκάζι και πήρε μια σπουδαία νίκη με 108-102 για το γερμανικό πρωτάθλημα.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με την Μπάγερν να επιστρέφει από το -5 του τρίτου δεκαλέπτου και να φτάνει έτσι σε μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπόλντγουϊν (21 πόντοι, 8 ασίστ), και Ζίπσερ (28 πόντοι με 6/12 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-42, 69-74, 108-102