Ο clutch Μάοντο Λο “έσωσε” την Άλμπα με δύσκολο buzzer beater! (video)

2021-12-19T17:08:02+00:00 2021-12-19T21:47:25+00:00.

19/Dec/21 17:08

Η Άλμπα Βερολίνου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα εκτός έδρας για το Πρωτάθλημα κόντρα στην Χάιντελμπεργκ αλλά χάρη σε ένα καλάθι του Μάοντο Λο στη λήξη πήρε την νίκη με 83-81.

Λίγες ώρες μετά τη δύσκολη αποστολή και την οριακή ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα η Άλμπα αντιμετώπισε εκτός έδρας για το Πρωτάθλημα την Χάιντελμπεργκ και κέρδισε κυριολεκτικά στο φινάλε με buzzer beater τζαμπ σουτ του Μάοντο Λο με 83-81.

Η Άλμπα ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά με 25-18 επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με το δύσκολο καλάθι στη λήξη του Λο πήρε το σπουδαίο διπλό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-4.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λο που είχε πέρα από το νικητήριο καλάθι 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Λάμερς με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σίκμα με 13 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Ζουσμάν με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, Από την Χάιντελμπεργκ προσπάθησε ο Λόουερι με 19 πόντους και 7 ασίστ.

Πλέον η Άλμπα Βερολίνου ετοιμάζεται για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα όπου και θα φιλοξενήσει τη Μονακό (22/12) του Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 63-58, 81-83

Ζαλγκίρις: “Καθάρισε” και την Αλιτάους

Στο 12-1 ανέβασε το ρεκόρ της στο Πρωτάθλημα Λιθουανίας η Ζαλγκίρις Κάουνας κερδίζοντας και την Αλιτάους εντός έδρας με 78-70.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ουλανόβας με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λουκοσιόνας με 13 πόντους, ο Καλνιέτις με 7 πόντους και 9 ασίστ και ο Λεκαβίτσιους με 5 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-34, 63-47, 78-70.

Μακάμπι: Μεγάλο διπλό στην παράταση

Ένα σπουδαίο διπλό στην παράταση πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 88-84 κόντρα στην Γκαλίλ Ελιόν και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-3.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή δεν έπαιξε καλά αυτή την αγωνιστική στο Πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε με την άμυνα της αρχικά να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση και στη συνέχεια με συνολικό επιμέρους σκορ 15-11 να “κλέψει” και το διπλό.

Πλέον η Μακάμπι Τελ Αβίβ προετοιμάζεται για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ (22/12) σε ένα πολύ σημαντικό ματς.