Άλμπα: Πέρασε από το Μόναχο και “έσπασε” το… φετινό ρόδι κόντρα στη Μπάγερν!

2022-05-10T22:36:27+00:00 2022-05-10T22:55:29+00:00.

10/May/22 22:36

Με νίκη και στην κορυφή του γερμανικού Πρωταθλήματος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο η Άλμπα Βερολίνου κερδίζοντας για πρώτη φορά φέτος ντέρμπι με την Μπάγερν με 83-78 στο Μόναχο. Μάχη μέχρι τέλους για Βιλερμπάν και Μονακό στη Γαλλία.

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τη regular season στη Γερμανία η Άλμπα, αφού μετά το 0/3 σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα κόντρα στην Μπάγερν, τελικά την κέρδισε με 83-78 στο Μόναχο και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση με ρεκόρ 27-6.

Οι Βαυαροί, αν και προηγήθηκαν με 78-77 2′ λεπτά πριν το τέλος, δέχθηκαν σερί 6-0 και δεν πέτυχαν κανέναν πόντο στα κρίσιμα λεπτά, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα στο εντός έδρας ντέρμπι.

Κορυφαίοι για την Άλμπα ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ζουσμάν με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Λο με 12 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Σίκμα είχε 4 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Ο Τρινκιέρι αποχώρησε από το ματς, καθώς ένιωσε έντονη αδιαθεσία και τελικά είδε την ομάδα του να μένει τρίτη με ρεκόρ 25-9, παρά τις προσπάθειες του Όμπστ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά και των Ραντόσεβιτς με 14-4-2 και Τζέντοβιτς με 11-4-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-41, 56-58, 78-83

Στη μία νίκη από τη Βιλερμπάν η Μονακό

Στο 25-8 του γαλλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Βιλερμπάν, μετά και τη νέα της νίκη με 87-72 κόντρα στη Σολέ. Οι νικητές είχαν πέντε ”διψήφιους” παίκτες, με τον Καουντί να είναι πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Οκόμπο.

Όσο για τον Αντετοκούνμπο, είχε 2 πόντους (1/1 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 6 μπλοκς σε 14′. Για τους ηττημένους του 17-16, προσπάθησε με 23 ο Γκοβέ.

Σε απόσταση αναπνοής -ή καλύτερα μίας νίκης- παραμένει η Μονακό, μετά και το 84-66 επί της Ναντέρ. Οι νικητές είναι στο 24-8 και χρειάζονται +1 νίκη από τη Βιλερμπάν, καθώς δεν έχει υπέρ της την ισοβαθμία.

Σε ό,τι αφορά το ματς, Μοτεγιούνας και Τζέιμς έδειξαν τον δρόμο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Τόμας να έχει 11 και τον Μπέκον 10. Όσο για τη Ναντέρ του 16-17, 16 είχε ο Ουίμπας και 13 ο Ντουσουλιέ.