Άλμπα: Νίκησε (δύσκολα) Βόννη και… απουσίες πριν τον Παναθηναϊκό

2022-10-17T21:02:37+00:00 2022-10-17T21:04:47+00:00.

17/Oct/22 21:02

Στην οκτάδα του γερμανικού κυπέλλου προκρίθηκε η Άλμπα, η οποία επικράτησε της Βόννης με 98-95, για να πάρει τη νίκη-πρόκριση. Πολλές οι απουσίες για τους νικητές πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (19/10, 21:30, Novasports Prime).

Δύσκολη νίκη για την Άλμπα στο Βερολίνο κόντρα στη Βόννη με 98-95, αποτέλεσμα που την έστειλε στην οκτάδα του γερμανικού κυπέλλου.

Όλα αυτά, δύο ημέρες (19/10, 21:30, Novasports Prime) πριν το εντός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό στη Γερμανία, για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή του, με τη Βόννη, αντιπάλου της ΑΕΚ στο BCL (παίζουν στην Αθήνα στις 25/10), να έχει το προβάδισμα από το ξεκίνημα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, αλλά το 45-49 του ημιχρόνου έγινε 75-69 υπέρ της Άλμπα. Και μετά, ξανά ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και προηγήθηκαν με 91-93 στο 39′, ο Βέτσελ ισοφάρισε και έκανε το 95-93 στο -21”, με τον Σορτς να αστοχεί στην καθοριστική επίθεση.

Ο Ματίσεκ μέτρησε σε εκείνο το διάστημα 3/4 βολές για το 98-95, με τον Σορτς και πάλι να μην βρίσκει στόχο στο μηδέν, στο (δύσκολο) σουτ που θα έφερνε την ισοφάριση.

Μπλατ (6 ριμπάουντ-7 ασίστ) και Βέτσελ ήταν εξαιρετικοί με 23 πόντους έκαστος, ενώ 17 είχε ο Ολίντε (8 ριμπάουντ) και 8 πόντους-6 ριμπάουντ-11 ασίστ ο Σίκμα.

Για τους ηττημένους, προσπάθησε με 36 πόντους (15/24 σουτ) και 7 ριμπάουντ-6 ασίστ ο Σορτς, με τον Μόργκαν να προσθέτει 13.

Αξίζει να αναφέρουμε πως δεν αγωνίστηκαν οι Σμιθ, Λο, Τίμαν, Έρικσον και Λάμερς. Μάλιστα, οι δύο τελευταίοι δεν έχουν αγωνιστεί καθόλου φέτος στην Ευρωλίγκα, με τον Έρικσον να μένει εκτός για αρκετούς μήνες.

Πρώτη νίκη για τη Γαλατά του Πιστιόλη

Έπειτα από δύο ήτετς, η Γαλατασαράι επικράτησε εκτός έδρας της Πετκίμ (1-2) με 84-66 και πήρε την πρώτη νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ομάδα του Πιστιόλη δέχθηκε 25 πόντους και σκόραρε 44, μετατρέποντας το -1 (41-40) σε +18.

Ο Καλοϊά​​​​​​​ρο ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Ένις που μοίρασε και 4 ασίστ και στους 13 ο Μποστ, ο Μόργκαν στους 12. Για την Πετκίμ, ο Σίμονς σημείωσε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-40, 54-63, 66-84