Μπάγερν: Απίθανη ανατροπή από το -14 σε οκτώ λεπτά

2024-02-13T23:18:26+00:00 2024-02-14T13:16:40+00:00.

gadamopoulos

13/Feb/24 23:18

ibaka

Η Μπάγερν νίκησε την Τσέμνιτζ στο ντέρμπι κορυφής με ένα τρομερό επιμέρους 27-4 από το 32΄ ως το τέλος και την άφησε στη 2η θέση! Εύκολη επικράτηση και για την Άλμπα, σε εξ’ αναβολής αγώνες για τη γερμανική λίγκα.

Του Μάνου Φυρογένη / info@eurohoops.net

Εβδομάδα Κυπέλλου (σχεδόν) σε όλη την Ευρώπη, όμως στη Γερμανία, πριν στέψουν Κυπελλούχο, βρήκαν την ευκαιρία να παίξουν την Τρίτη (13/2) και κάποια εξ’ αναβολής για την BBL, μεταξύ των οποίων και το ντέρμπι κορυφής της Μπάγερν Μονάχου με την Τσέμνιτζ (17-4).

Οι Βαυαροί βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι και οκτώ λεπτά πριν το φινάλε (πίσω με 62-76), παρόλα αυτά με ένα ΑΠΙΘΑΝΟ επιμέρους σερί 27-4 στο τελευταίο χρονικά κομμάτι του αγώνα, προσπέρασαν, επικράτησαν με 89-80 και έφτασαν στην 16η νίκη τους στη γερμανική λίγκα, που ήταν η 13η σερί! Η Μπάγερν έχει ρεκόρ 16-3, μία νίκη λιγότερη μεν από την αντίπαλό της, αλλά έχει και δύο αγώνες λιγότερους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Ισαάκ Μπόνγκα με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Φρανσίσκο (14π.), Ιμπάκα (12π. και 7 ριμπ.) και ο αρχηγός Λούτσιτς με 10 πόντους και άλλα επτά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-53, 62-72, 89-80

Νίκη και για την Άλμπα

Τρίτο σερί θετικό εγχώριο αποτέλεσμα στα του οίκου της και για την Άλμπα Βερολίνου (13-5) που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Γκέντινγκεν (6-13). Στο τελικό 108-85 τα «άλμπατρος» πήραν σκορ από πολλούς παίκτες, έχοντας επτά διψήφιους. Το… χορό έσυραν ήταν οι Πρόσιντα και Σπανιόλο με 16 πόντους, με τον Ντέλοου να ακολουθεί προσθέτοντας άλλους 13. Για να έρθει μεγαλώσει η ψαλίδα χρειάστηκε το ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, αλλά η Άλμπα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 55-44, 73-67, 108-85