“Καυτές” Μπάμπεργκ, Μπάγερν, την… πάτησε η Άλμπα

2016-02-16T22:59:01+00:00 2016-02-18T00:29:31+00:00.

16/Feb/16 22:59

Λίγες ημέρες πριν το “Top Four” του Κυπέλλου, το πρόγραμμα περιελάμβανε τέσσερις αγώνες για το γερμανικό πρωτάθλημα.

Στο Βερολίνο, η Άλμπα υπέστη οδυνηρή ήττα (83-90) από τη Βούρτζμπουργκ, μολονότι προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος (36-47), καθώς έτρεξαν επιμέρους 21-11 στη δεύτερη περίοδο. Οι πρωτευουσιάνοι πλησίασαν στο -5 (57-62) αλλά η Βούρτζμπουργκ άντεξε την πίεση και πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Οι δύο πρωτοπόρες της βαθμολογίας, Μπάμπεργκ και Μπάγερν Μονάχου, δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες στα παιχνίδια τους και είναι έτοιμες για τη μεταξύ τους “μάχη” στον ημιτελικό του Κυπέλλου.