Μπρέικ… τελικού για την Μπάμπεργκ

2017-05-25T19:30:00+00:00 2017-05-25T19:42:09+00:00.

Giannis Askounis

25/May/17 19:30

Με 80-76 πέρασε η Μπάμπεργκ από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου και διαμόρφωσε το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της BBL.

Βρέθηκε μία νίκη μακριά από τους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος, αν και ήταν πίσω στο σκορ σε σχεδόν ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ανέτρεψε διψήφια διαφορά των Βαυαρών, αλλά το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι κλήθηκε να ανατρέψει εκ νέου το σκορ και να ξεπεράσει λάθος επαναφορά του Νίκου Ζήση στο 76-76, πενήντα επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του συναρπαστικού αγώνα, για να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο 33άχρονος Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με οκτώ πόντους (1/3 δ., 2/2 τρ.), έξι ασίστ, δύο ριμπάουντ και πέντε λάθη σε 28:19. Με τη σειρά του, ο Φαμπιάν Κοζέρ, μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής του πρώτου ημιχρόνου, έφτασε στους είκοσι τρεις πόντους.