Με την πλάτη στον τοίχο η Μπάγερν: Ηττήθηκε από την Φρανκφούρτη και τώρα… τελικός!

2018-05-12T22:35:44+00:00 2018-05-14T14:56:56+00:00.

12/May/18 22:35

Μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Φρανκφούρτη, που έκανε την έκπληξη στο Μόναχο και προηγείται της Μπάγερν με 2-1!

Η Μπάγερν δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά το 1-1 των Φράπορτ Σκαϊλάινερς και ηττήθηκε στο Μόναχο με 86-83! Πλέον, η Φρανκφούρτη θέλει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στον τέταρτο αγώνα της σειράς (15/5, 20:00) για να πάρει το εισιτήριο για τους ”4”, εκεί που περιμένει ήδη η Μπάμπεργκ!

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και μπήκαν και πάλι στο ματς, μειώνοντας από τους 14 στους 4! Η ανατροπή ολοκληρώθησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με το τρίποντο του Φίλιπ Σκράμπ στο -18” να κάνει το 83-84 και ουσιαστικά να ”σφραγίζει” τη νίκη για την ομάδα του!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βέμπστερ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Σκράμπ με 15 πόντους και 7 ασίστ! Για την πρωτοπόρο της κανονικής περιόδου, ο Τζάρεντ Κάνιγχαμ με 20 και ο Νιχάντ Τζέντοβιτς με 17 πόντους ξεχώρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 39-25, 61-57, 83-86.