Άλμπα: Με “100άρα” επί της Λούντβιγκσμπουργκ, έκανε το 1-0

2018-05-21T20:01:36+00:00 2018-05-21T20:08:29+00:00.

21/May/18 20:01

Προβάδισμα για τους τελικούς της Γερμανίας πήρε η Άλμπα, η οποία έκανε το 1-0 απέναντι στη Λούντβιγκσμπουργκ.

Με το δεξί ξεκίνησε τα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος η Άλμπα. Η ομάδα του Βερολίνου κέρδισε εντός έδρας την Λούντβιγκσμπουργκ με 102-87 και προηγείται με 1-0 στην σειρά.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και συνεπώς και το προβάδισμα. Το ημίχρονο έκλεισε στο +10, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκανα την αντεπίθεσή τους, που τους έφτασε στο -1. Όμως, η Άλμα ήταν καλύτερη και στα τελευταία δέκα λεπτά, επανέφερε σε διψήφια επίπεδα την διαφορά.

Ο Λουκ Σίκμα ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από κοντά και ο Μπόγκνταν Ραντοσάβλιεβιτς με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-46, 79-74, 102-87.

Επομενο ματς των δύο ομάδων την Πέμπτη (24/5, 21:00).

Στον άλλο ημιτελικό, η Μπάγερν ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Μπάμπεργκ!