BBL: Ήττα για Μπάγερν, γνωστά τα 4 ζευγάρια των playoffs!

2019-05-12T19:52:04+00:00 2019-05-12T20:23:37+00:00.

12/May/19 19:52

Αυλαία έπεσε στην regular season του γερμανικού πρωταθλήματος, με την Μπάμπεργκ να κερδίζει εντός έδρας εύκολα την Βούρζμπουργκ με 97-65 και την Μπάγερν Μονάχου, να χάνει το “θρίλερ” με την Βόνη στο τέλος με 102-98.

Στο παιχνίδι της Βαμβέργης, οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, αφού προηγήθηκαν με διαφορά 25 πόντων (57-32) και παίζοντας όμορφο μπάσκετ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, πανηγύρισαν μία άνετη νίκη με 97-65.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Αλεξάντερ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Ολίντε με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο και ο Κουλμπόκα με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 11 λεπτά.

Με αυτή την νίκη, η Μπάμπεργκ του Έλληνα γκαρντ κατατάσσεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και στην πρώτη φάση των playoffs, θα αντιμετωπίσει την τέταρτη Βέχτα με μειονέκτημα έδρας, ενώ η Βούρζμπουργκ ως όγδοη θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Στο άλλο ματς της τελευταίας αγωνιστικής, η Μπάγερν φιλοξενήθηκε από την Βόνη και κάνοντας ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο (53-51 το πρώτο μέρος), ηττήθηκε στο φινάλε 102-98 σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-12, ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +15 (78-63), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 88-86. 5 λεπτά πριν το τέλος. Τελικά, η Βόνη “άντεξε” στην πίεση στο φινάλε και κέρδισε το… “θρίλερ” με 102-98, σε ένα εκπληκτικό σε εξέλιξη ματς.

Καλύτεροι των γηπεδούχων ήταν, ο Μάγιο με 22 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Τζάκσον με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την πλευρά των Βαυαρών ξεχώρισαν, ο Μπούκερ με 18 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Τζέντοβιτς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιόβιτς μοίρασε 12 ασίστ.

Πλέον μετά το τέλος της regular season, η Βόνη που κατέλαβε την 7η θέση με την σημερινή της νίκη, θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την δεύτερη, Όλντενμπουργκ.