Νάγκετς: Άσχημος τραυματισμός του Μάρεϊ, “Πύρρειος” νίκη με Χόρνετς (Video)

2020-01-16T06:37:54+00:00 2020-01-16T06:37:54+00:00.

16/Jan/20 06:37

Η νίκη των Νάγκετς επί των Χόρνετς με 100-86 ήταν “Πύρρειος” καθώς έχασαν με άσχημο τραυματισμό τον Τζαμάλ Μάρεϊ…

O βασικός πόιντ γκαρντ των Νάγκετς-δεύτερων στη Δύση- πάτησε άσχημα το πόδι του σε μία προσπάθεια να ανακόψει έναν αντίπαλο του και γύρισε τον αστράγαλο του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Έφυγε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια και αμέσως υποβλήθηκε στις βασικέ ακτινολογικές εξετάσεις που ευτυχώς δεν έδειξαν κάποια κάταγμα, αλλά σίγουρα θα χάσει πολύτιμο χρόνο αγωνιστικής δράσης για τους Νάγκετς που ήδη παίζουν χωρίς τον Γκάρι Χάρις και τον Πολ Μίλσαπ.

Ο Μάρεϊ είναι δεύτερος σκόρερ και δεύτερος πασέρ των Νάγκετς…

Ο αναπληρωματικός ρούκι, Μάικλ Πόρτερ τζ. πέτυχε 19 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων που πέτυχαν ένα επί μέρους 26-17 στην τελευταία περίοδο για να πάρουν τη νίκη χωρίς άγχος. Μεγάλη βοήθεια ως αντικαταστάτης του Μάρεϊ, πρόσθεσε κι ο Πι Τζέι Ντοζίερ που μόλις είχε ανακληθεί από την G-League (!) μετρώντας 12 πόντους σε 13 λεπτά.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έμεινε στους 12 με οκτώ ασίστ και οκτώ ριμπάουντ, ενώ 15 σημείωσε ο Πλάμλι, επίσης από τον πάγκο.

Οι 20 πόντοι του Τέρι Ροζίερ με 6/9 τρίποντα δεν ήταν αρκετοί για τους Χόρνετς που συμπλήρωσαν έξι σερί ήττες.