Πολ Τζορτζ: Υποτροπή στο πόδι και… βαρύ πρόστιμο

2020-02-14T06:00:33+00:00 2020-02-14T06:00:33+00:00.

14/Feb/20 06:00

Άσχημη μέρα για τον Πολ Τζορτζ. Νέος τραυματισμός και υποτροπή, αλλά και βαρύ πρόστιμο εις βάρος του…

Ο Πολ Τζορτζ έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο κατά των Σέλτικς στη Βοστόνη στο τελευταίο ματς του ΝΒΑ πριν το All Star Break, καθώς όπως ανακοίνωσαν οι Κλίπερς υπέστη τραυματισμό στον αριστερό γοφό, στο ίδιο σημείο δηλαδή όπου είχε χτυπήσει τον Ιανουάριο με συνέπεια να χάσει εννιά ματς στη σειρά κι ένα σύνολο από 10!

Είχε τραυματιστεί και δεν έπαιξε στις 4 του Γενάρη, επέστρεψε κι αγωνίστηκε σε ένα ματς και σε μία προπόνηση ένιωσε πάλι πόνο με αποτέλεσμα να επιδεινώσει την κατάσταση του και να χάσει άλλα εννιά.

Έπαιξε επτά ματς από τότε (είναι αλήθεια χωρίς σπουδαία απόδοση) και χτύπησε στη Βοστόνη όπου οι Σέλτικς επικράτησαν με 141-133 στη δεύτερη παράταση. Η κατάσταση του θα εκτιμηθεί μόλις οι Κλίπερς επιστρέψουν στο Λος Άντζελες.

Λίγες ώρες νωρίτερα, ο Τζορτζ έμαθε πως θα υποχρεωθεί να πληρώσει 35.000 δολάρια επειδή έκανε σχόλια κατά της διαιτησίας του αγώνα των Κλίπερς στη Φιλαδέλφεια προ διημέρου. Ο Τζορτζ μίλησε για “μαγείρεμα υπέρ των γηπεδούχων” δίνοντας έμφαση στα φάουλ που δόθηκαν: “Ήταν 19 με 11. Κάντε τους υπολογισμούς μόνοι σας”, σχολίασε μεταξύ άλλων.