ΜακΚίσικ is back: Πάτησε παρκέ μετά από 55 ημέρες

2023-11-30T20:05:29+00:00 2023-11-30T21:56:57+00:00.

mckissic

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ επέστρεψε στην δράση με τον Ολυμπιακό μετά από 55 ημέρες!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ήταν 6/10/23, όταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τον Ολυμπιακό την τρέχουσα σεζόν.

Στο ντέρμπι της πρεμιέρας κόντρα στον Παναθηναϊκό (78-88), ο Αμερικανός (2 πόντοι σε 6:15′) τραυματίστηκε στο γόνατο και έκτοτε έμεινε εκτός.

Ο 33χρονος ξεκίνησε τις ομαδικές προπονήσεις την περασμένη εβδομάδα και ήταν στην 12άδα κόντρα στην Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ (24/11) για την ένατη αγωνιστική.

Έπρεπε, όμως, να περιμένει ακόμα μερικές ημέρες, μέχρι να πατήσει παρκέ. Και το έκανε στις 30/11 στο Μονακό για την ενδέκατη ”στροφή”, εκεί που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει από το Πριγκιπάτο με το διπλό, καθώς ηττήθηκε με 85-77.

Χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει και μάλιστα πήρε και το φάουλ, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο ημίχρονο με 38-39.

Σε συνολικά 4:02 που αγωνίστηκε σημείωσε 3 πόντους (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή) και 2 ριμπάουντ.

Αϊζάιαν Κάνααν: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο στο Μονακό κράτησε μπροστά τον Ολυμπιακό!

Μονακό – Ολυμπιακός: Ο Κορνελί “έσβησε τα φώτα” στον Σίκμα