Αϊζάια Κάνααν: ΣΟΥΠΕΡ στο πρώτο ημίχρονο στο Μονακό, σίγησε στο 24′, “σίγησε” κι ο Ολυμπιακός

2023-11-30T21:21:17+00:00 2023-11-30T23:54:22+00:00.

gadamopoulos

30/Nov/23 21:21

Canaan - Monaco-Olympiacos (1)

Ο Αϊζάια Κάνααν σκόραρε 17 πόντους στο πρώτο 20λεπτο στο Μονακό, ωστόσο, “σταμάτησε” στο 24′ και δε βοήθησε άλλο τον Ολυμπιακό να αποφύγει την ήττα (85-77) για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Δεν πέρασε μία εβδομάδα από το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα και ο Αϊζάια Κάνααν εξακολουθεί να εκτελεί. Έξι μέρες μετά τους 25 πόντους κόντρα στη Ζαλγκίρις, στο ΣΕΦ, ο Αμερικανός ήταν «καυτός» και στο Μονακό. Δυστυχώς, όμως, μέχρι το 24′.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είναι εκείνος που «κουβάλησε» τους Πρωταθλητές στο σκοράρισμα, έχοντας 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στο Πριγκιπάτο! Ο Κάνααν είχε επτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισε εντυπωσιακά στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας άλλους δέκα!

Ο πρώην παίκτης της Κουμπάν και της Γαλατασαράι είχε 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές και 0/2 δίποντα σε 18:45 και ήταν εκείνος που κράτησε τους «ερυθρόλευκους» κοντά στο σκορ όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-8 στο 13΄. Ο Κάνααν πέτυχε δύο σερί τρίποντα για να μειώσει σε 30-24, ενώ νέο σουτ από τα 6,75μ. «έγραψε» το 34-30, πριν από το προσπέρασμα με 39-38 στην ανάπαυλα.

Ο Κάνααν, πάντως, σίγησε στο δεύτερο μέρος… Αρχικά αποσύρθηκε στον πάγκο στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν χρεώθηκε με τρίτο φάουλ. Λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, είχε σκοράρει άλλο ένα τρίποντο για το 47-45 του Ολυμπιακού στο 24΄, που όμως ήταν και οι τελευταίοι πόντοι του στο παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με νίκη 85-77 της Μονακό

”Ήταν πολύ έντονο ματς, η Μονακό μάς το έκανε δύσκολο, κάναμε κάποια λάθη στα κρίσιμα και σε μία τέτοια έδρα, μετρούν. Η Μονακό σκόραρε και κέρδισε. Μετά το τρίτο φάουλ, πήγα στον πάγκο και μετά δεν ήταν το ίδιο. Αρνήθηκαν να χάσουν και πανηγύρισαν. Θέλω να δουλεύω πιο σκληρά, είναι η ευθύνη τέτοια”