Ολυμπιακός Blog: Tα μυστήρια της Αγίας Πετρούπολης!

2021-11-13T12:45:08+00:00 2021-11-13T13:16:42+00:00.

13/Nov/21 12:45

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για το τέλος του νικηφόρου σερί του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα από την Ζενίτ και τις αγωνιστικές αρρυθμίες που παρουσίασε στην Αγία Πετρούπολη πριν από μία ακόμα κρίσιμη “διαβολοβδομάδα”.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μετά από τρία παιχνίδια όπου ως επί το πλείστον παρουσίασε καλό πρόσωπο στο ΣΕΦ και έκανε το 3/3 κόντρα σε Άλμπα, Φενέρ και Μονακό, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε “τσαλακωμένος” και… παγωμένος στην Αγία Πετρούπολη χάνοντας μία ακόμα ευκαιρία για το πρώτο και σπουδαίο διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα για τρία δεκάλεπτα στη Ρωσία δεν θύμισαν σε τίποτα αυτούς που συνθέτουν την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης και άφησαν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να σκοράρει με άνεση (84 πόντους) και ανεβασμένη ψυχολογία είτε από τα 6,75μ. (10/25) είτε από τη ρακέτα (22/34) με τους Πόιθρες, Κουζμίνσκας και Μίκι.

Αν εξαιρεθεί το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι “ερυθρόλευκοι” ήταν απροσπέλαστοι στην άμυνα δεχόμενοι μόλις 9 πόντους, αναγκάζοντας την Ζενίτ να κάνει 7 από τα 11 λάθη της, στο υπόλοιπο ματς βρίσκονταν συνεχώς ένα βήμα πίσω από τους αντιπάλους τους και δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση.

Η επίθεση του Ολυμπιακού μπορεί να βρέθηκε σε καλή βραδιά στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στο δεύτερο μέρος μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα που μπήκαν κάποια σουτ και λέι απ ήταν νευρική, άστοχη και χωρίς κίνηση με αποτέλεσμα οι ατομικές ενέργειες να βρίσκουν σίδερο.

Συνολικά το παιχνίδι στην Αγία Πετρούπολη για τον Ολυμπιακό ήταν από αυτά που ίσως δεν θα του κοστίσουν βαθμολογικά, αφού με το 6-3 βρίσκεται στη τέταρτη θέση, αλλά τον προσγειώνουν “ανώμαλα” και φέρνουν αν όχι ένα αγωνιστικό πισωγύρισμα, τότε σίγουρα ερωτηματικά για την κατάσταση και το ταβάνι της ομάδας.

Οι Πειραιώτες γνωρίζουν πλέον από πρώτο χέρι πως σε όλα τα ματς θα πρέπει να δίνουν το 100% στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και να είναι έτοιμοι πνευματικά για 40 λεπτά.

Η άμυνα πήρε “ρεπό” για μία βραδιά

Αναμφισβήτητα ο Ολυμπιακός είναι “χτισμένος” φέτος για να παίζει άμυνα υψηλού επιπέδου. Γύρω από αυτή τη λογική ήρθαν το καλοκαίρι οι Ουόκαπ-Φαλ ώστε να υπηρετήσουν αυτό το αγωνιστικό πλάνο, όμως όταν έρχονται βραδιές όπως στην Αγία Πετρούπολη τότε ότι και να κάνει η επίθεση δεν θα είναι αρκετό.

Δεν είναι μόνο ότι οι Ρώσοι σούταραν με υψηλά ποσοστά (65% δίποντα, 40% τρίποντα) για εντός έδρας παιχνίδι, αλλά ότι η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα τους επέτρεψε να βρουν ρυθμό από νωρίς.

Ειδικά ο Φράνκαμπ ο οποίος σκόραρε 14 από τους 16 πόντους του στο πρώτο μέρος έκανε μεγάλη ζημιά. Εδώ να τονιστεί βέβαια ότι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας τον overplay σε όλο το γήπεδο τον έβγαλε εκτός ρυθμού και τον “εξαφάνισε” από το παρκέ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού όντως ήταν εξαιρετική στη τρίτη περίοδο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμα και όταν οι παίκτες της Ζενίτ αστοχούσαν υπήρξε η “πληγή” του αμυντικού ριμπάουντ.

Οι Ρώσοι συνολικά από τα 10 επιθετικά που μάζεψαν, τα 8 τα πήραν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όπου έλειψε ο Φαλ και ο Βεζένκοφ άρχισε να μένει από ανάσες. Αυτές οι έξτρα επιθέσεις ήταν καταδικαστικές για να μπορέσουν οι “ερυθρόλευκοι” να πετύχουν τη μεγάλη νίκη-ανατροπή, αφού έδωσαν την ευκαιρία στη Ζενίτ να ροκανίσει το χρόνο και να βρει επιπλέον πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Τέλος να προσθέσουμε δύο ακόμα προβλήματα που παρουσίασε στην αμυντική του λειτουργεία ο Ολυμπιακός. Αρχικά η συνολική εικόνα στα ριμπάουντ έπαιξε καθοριστικό ρόλο με τελικό απολογισμό 36-25 υπέρ των Ρώσους, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ κατάφερε να βρει ρυθμό στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Η κόκκινη άμυνα λόγω της έλλειψης του Φαλ δεν είχε βάθος στη ρακέτα, ενώ παράλληλα και οι γκαρντ είχαν “βαριά” πόδια για να ακολουθήσουν μέχρι τέλους τον σπουδαίο Αμερικανό σκόρερ ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Η επίθεση μακριά από το ΣΕΦ και οι επιλογές στο rotation

Για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να σκοράρουν ένα καλό αριθμό πόντων (78) με καλά ποσοστά (20/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα), αλλά τους έλειψε το κάτι παραπάνω στο τέλος.

Όπως και στη Βαρκελώνη αλλά και στη Μόσχα η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα δεν φοβήθηκε να σουτάρει από μακριά, αλλά δικαιώθηκε για αυτό (43% στα τρίποντα). Πλέον όμως αρχίζει και παρουσιάζει στοιχεία μονοδιάστατου μπάσκετ ειδικά όταν δεν υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος σκόρερ να τραβήξει το κουπί.

Στην Αγία Πετρούπολη στο δεύτερο ημίχρονο σούταρε με 4/11 τρίποντα, η κίνηση στην επίθεση σταμάτησε να υφίσταται με αποτέλεσμα να έρθουν 4 ασίστ σε 20′ λεπτά και 5 λάθη, ενώ μέσα από τη ρακέτα ή από τη μέση απόσταση τα 8/18 δίποντα κόστισαν, αφού συνήθως ήταν μαρκαρισμένα και υπό δύσκολες προϋποθέσεις.

Αυτό που λείπει τη δεδομένη στιγμή από τον Ολυμπιακό είναι ένας ακόμα ψηλός όπως ο Κουίνσι Έισι που ήρθε επιτέλους στην Ελλάδα. Ένας παίκτης που θα παίξει pick n’ roll, θα βοηθήσει με το τίμιο μακρινό σουτ όταν χρειαστεί και θα αναγκάσει την αντίπαλη άμυνα να διαφοροποιήσει τα πλάνα της.

Προφανώς και επιθετικά οι “ερυθρόλευκοι” στη καλή τους βραδιά παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, αλλά υπάρχουν και αγώνες που οι λεπτομέρειες θα τους γυρίσουν τη πλάτη όπως και στη Ρωσία. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός μπορεί να είναι μία ομάδα με τις δικές της αγωνιστικές αρρυθμίες, αλλά συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά όχι μόνο πλέι οφ, αλλά ακόμα και πλεονεκτήματος έδρας. Αν διορθώσει τα προβλήματα που υπάρχουν τώρα Νοέμβρη μήνα, στο τέλος της regular season παίκτες, προπονητές και κόσμος θα χαμογελούν.

Αναφορά πρέπει να γίνει και στο rotation που επέλεξε το προπονητικό τιμ στο δεύτερο ημίχρονο. Η πεντάδα Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ έκανε τη διαφορά στην άμυνα, γύρισε το ματς, αλλά όπως αποδείχθηκε χρειαζόταν πιο εντατικό φρεσκάρισμα, αφού έμεινε στο παρκέ χωρίς καμία αλλαγή μέχρι το 30′.

Ο Κώστας Σλούκας μπήκε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως από εκεί και πέρα η επιλογή του Λιβιό στο “5” και όχι του θετικού Χασάν Μάρτιν (7 πόντους) αντί του Φαλ ο οποίος γύρισε στο 39′ στο παρκέ έπαιξε ρόλο, αφού ο Γάλλος φόργουορντ/σέντερ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Επίσης τα μόλις 5′ του ΜακΚίσικ, αλλά και τα 27′ λεπτά του άστοχου Ντόρσεϊ (11 πόντους με 4/9) μπορούσαν να διαφοροποιηθούν.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας άλλαξε και πάλι λόγω των αναγκών του αγώνα το rotation σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Αυτή τη φορά, με βάση το αποτέλεσμα, δεν ήταν το ιδανικό και αυτό φάνηκε κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, όπου ειδικά ο Σάσα Βεζένκοφ (30 λεπτά 5 πόντους με 2/7 σουτ και 3 ριμπάουντ) έμοιαζε κουρασμένος και εγκλωβισμένος.

Πλέον ο Ολυμπιακός πρέπει να ανασυνταχθεί γιατί έρχεται “διαβολοβδομάδα” υψηλών απαιτήσεων με Εφές στη Πόλη (17/12) και Μακάμπι στο ΣΕΦ (19/12) όπου πλέον το ζητούμενο δεν θα είναι μόνο οι καλές εμφανίσεις, η σπουδαία άμυνα και το όμορφο μπάσκετ, αλλά το αποτέλεσμα και οι βαθμοί που θα δώσουν το κάτι παραπάνω στο τελικό ταμείο.

Υ.Γ.: Ο Τόμας Ουόκαπ επιτέλους “λύθηκε” επιθετικά. Με τη Ζενίτ ήταν ακόμα καλύτερος με 17 πόντους (3/6 τρίποντα), 2 ασίστ και μηδέν λάθη δείχνοντας ότι είναι ένας πολυδιάστατος παίκτης και όχι απλά ένας καλός αμυντικός πόιντ γκαρντ.

Υ.Γ. 2: Μετά το Περιστέρι, όπου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, ο Χασάν Μάρτιν ήταν καλός επιθετικά στις συνεργασίες του με τον Σλούκα στη Ρωσία και επιβάλλεται να βελτιωθεί συνολικά και να θυμίσει τον περυσινό αποτελεσματικό φίνισερ μέσα στη ρακέτα.

Υ.Γ. 3: Το καλό του 6/6 στο ΣΕΦ είναι πως με την ήττα στην Αγία Πετρούπολη ο Ολυμπιακός είναι ακόμα 4ος στη κατάταξη. Αν αρχίσει να κερδίζει και εκτός Φαλήρου τότε το νερό θα μπει στα αυλάκι. Άλλωστε στα τέσσερα πρώτα εκτός της σεζόν είχε Μόσχα, Βαρκελώνη, Ζενίτ και Εφές. Δεν το λες και εύκολο πρόγραμμα…