Ολυμπιακός Blog: Να επουλώσει τις πληγές του στο ΣΕΦ

2021-11-18T01:26:52+00:00 2021-11-18T13:11:40+00:00.

18/Nov/21 01:26

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για τη νέα προβληματική εμφάνιση του Ολυμπιακού εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα σε τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και για το παιχνίδι-κλειδί με την Μακάμπι στο απόρθητο ΣΕΦ που μπορεί να τον βοηθήσει να ανακάμψει.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Αν κάποιος έλεγε πως ο Ολυμπιακός των πρώτων 30 λεπτών της Κωνσταντινούπολης με αυτόν της τέταρτης περιόδου ήταν διαφορετική ομάδα θα τον πιστεύαμε χωρίς δεύτερη σκέψη αν κοιτάζαμε μόνο στη στατιστική.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ενώ για τρία δεκάλεπτα έκανε σωστά πολλά από τα πράγματα που χρειαζόταν για να πάρει το διπλό κόντρα στην Εφές, σε 10 λεπτά κατάφερε να διαλύσει ότι έχτιζε με μία ιδιαίτερα κακή εμφάνιση. Δεν διέθετε καθόλου καθαρό μυαλό, ήταν ξεκάθαρο το έλλειμμα συγκέντρωσης και παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά τρανταχτές αδυναμίες.

Αν απλά ακολουθήσουμε τη στατιστική και την εικόνα του Ολυμπιακού στη Πόλη θα δούμε πως οι 3 πόντοι εξηγούνται απλά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” μέτρησαν 1/13 σουτ και 1/2 βολές με 0 ασίστ και 4 λάθη, ενώ παράλληλα άφησαν τους αντιπάλους τους να πετύχουν ξεκούραστα και χωρίς ιδιαίτερη πίεση 20 πόντους είτε με μακρινά σουτ είτε στο transition.

Ο Ολυμπιακός σε αυτό το καταστροφικό διάστημα δεν έκανε τίποτα από αυτά που έπραττε για 30′ λεπτά στο παρκέ όπου παρουσίασε πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο.. Δεν κυκλοφορούσε τη μπάλα, σταμάτησε να έχει κίνηση στην επίθεση και δε διάβαζε σωστά, ώστε να “χτυπήσει” το missmatch.

Προφανώς οι Πειραιώτες δεν άλλαξαν ως ομάδα μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Διαμορφώνεται, όμως, ένα μοτίβο συμπεριφοράς μετά και το ματς με την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη όπου και πάλι κατέρρευσαν στη τελευταία περίοδο.

Από εδώ και πέρα επιβάλλεται να αλλάξει αυτή η συμπεριφορά και να υπάρξει καθαρή σκέψη στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ώστε ο Ολυμπιακός να παρουσιάσει και πάλι μία σταθερά καλή εικόνα εν όψει του αγώνα με την Μακάμπι.

Η άμυνα κάνει βήματα πίσω

Η αλήθεια είναι πως η άμυνα του Ολυμπιακού στα δύο τελευταία παιχνίδια της Ευρωλίγκα με Ζενίτ και Εφές και σε ένα σημαντικό κομμάτι του αγώνα με τον ΠΑΟΚ για το Πρωτάθλημα κάνει… νερά. Το μεγάλο “όπλο” της φετινής ομάδας το οποίο έχουμε αναλύσει πολλές φορές από το blog δείχνει να χρειάζεται φρεσκάρισμα σε ένα κρίσιμο κομμάτι χρονιάς.

Με την Εφές οι “ερυθρόλευκοι” επέλεξαν στο μεγαλύτερο διάστημα άμυνα αλλαγών η οποία δεν έφερε τα απαιτούμενα αποτελέσματα. Aυτό αποδεικνύεται από το γεγονός πως οι Τούρκοι και στα τέσσερα δεκάλεπτα σκόραραν μίνιμουμ 20 πόντους, ενώ σπάνια κατά τη διάρκεια του αγώνα αισθάνθηκαν άβολα και βγήκαν εκτός ρυθμού τα εξαιρετικά γκαρντ τους.

Αρχικά ο Μπομπουά “χτύπησε” αλύπητα κάθε αντίπαλο που βρήκε απέναντι του -ειδικά τον Ντόρσεϊ– είτε ψηλό είτε κοντό και τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους και 10/14 σουτ (7/10 τρίποντα), ενώ τη μπαγκέτα στη συνέχεια ανέλαβαν ο Λάρκιν (10 πόντους και 6 ασίστ) και ο Μίτσιτς (19 πόντους με 6/17 σουτ και 5 ασίστ).

Οι δύο βασικοί δημιουργοί της Εφές και εκ των κορυφαίων γκαρντ της Ευρώπης τελείωσαν το ματς με 11 ασίστ και μόλις 2 λάθη, ενώ συνολικά ο Ολυμπιακός ανάγκασε τους αντιπάλους του να κάνουν μόλις 6 ενώ μοίρασαν αντίστοιχα 21 ασίστ.

Όσον αφορά τις προσπάθειες μέσα και έξω από τη ρακέτα, οι παίκτες του Αταμάν σούταραν με 12/33 από τα 6.75 και με 19/34 δίποντα “πληγώνοντας” με κάθε τρόπο την άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Ο Φαλ δεν έχει ανάσες να παίζει 30′ λεπτά παλεύοντας μέσα στο καλάθι και στις δύο πλευρές, ώστε να αλλάζει στα σκριν κυνηγώντας τα γκαρντ, αν και για μικρό χρονικό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο βγήκε το συγκεκριμένο πλάνο με εκείνον να τοποθετείται στη κορυφή.

Αντίστοιχα ο Μάρτιν που ήταν και πάλι θετικός με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ θέλει δουλειά μέσα στη ρακέτα και σίγουρα έλειψε η αθλητικότητα του τραυματία Λιβιό και ένα ακόμα κορμί όπως του Έισι που όλοι το περιμένουν για να δουν πόσο και πως θα προσφέρει στο υπόλοιπο σύνολο.

Συνολικά όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού στη Πόλη υστέρησαν αμυντικά για δεύτερο σερί ματς μετά την Αγία Πετρούπολη. Ακόμα και στα πρώτα 30′ λεπτά που το σκορ ήταν κλειστό η άμυνα “φώναζε” ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα και επιβάλλεται να αλλάξει αυτή η εικόνα εν όψει της δύσκολης συνέχειας με ομάδες όπως η Μακάμπι και η Μιλάνο.

Η κατάρρευση που ήρθε από την επίθεση και το… restart με Μακάμπι

Πάμε και στα αίτια τη κατάρρευσης τα οποία ήταν η έλλειψη καθαρού μυαλού, η απουσία δημιουργίας στην επίθεση και οι πρόχειρες επιλογές που ήρθαν ως φυσιολογικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με το σκορ στο 68-66 στη τέταρτη περίοδο, αλλά το αρχικό 6-0 σερί των Τούρκων ήταν αρκετό για “χαλάσει” το μυαλό των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα οι οποίοι ανεξήγητα στην επίθεση σταμάτησαν να κυκλοφορούν τη μπάλα, έκαναν κατάχρηση ντρίπλας και εκτελούσαν μέσα στον… πανικό είτε από κοντινή απόσταση είτε με μακρινά σουτ.

Μπορεί ο Φαλ (15 πόντους) και ο Βεζένκοφ (17 πόντους και 3 ασίστ) να έκαναν επιθετικά τη δουλειά που έπρεπε, όμως όταν ο Κώστας Σλούκας και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έχουν μαζί 2/12 σουτ, τότε δεν είναι εύκολα τα πράγματα.

Ουόκαπ (9 πόντους με 4/7 σουτ), ΜακΚίσικ (4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Πρίντεζης (9 πόντους με 3/5 σουτ) είχαν κάποια ξεσπάσματα στα πρώτα 30′ λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετά όπως αποδείχθηκε και έμειναν εκεί.

Ο “Σλου” αν και δημιουργικά λειτούργησε σωστά (4 ασίστ/1 λάθος) στο σκοράρισμα δεν τράβηξε και με τον ομογενή σούτινγκ γκαρντ να γνωρίζει μία προσωπική ήττα από τον Μπομπουά στο παρκέ και να κάνει 4 εύκολα λάθη ο Ολυμπιακός ήταν ευάλωτος.

Οι 19 ασίστ για τα 13 λάθη που είχε ήταν καλή επίδοση για εκτός έδρας ματς στην Ευρωλίγκα, όμως το τελικό 6/23 στα τρίποντα που είναι καθοριστικά για το τρόπο λειτουργίας “πόνεσε” πολύ την ομάδα του Μπαρτζώκα η οποία στα τελευταία 10′ λεπτά του αγώνα έμοιαζε πελαγωμένη, μη μπορώντας να βρει λύσεις. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει εύκολο καλάθι όταν δεν μπαίνουν τα μακρινά σουτ.

Γενικά ο Ολυμπιακός αν δούμε τον αγώνα της Κωνσταντινούπολης σε δύο μέρη αδίκησε τον εαυτό του για 10′ λεπτά και αυτό απέναντι σε μία ομάδα σαν την Εφές – παρα τα προβλήματα της – θα το πληρώσεις ακριβά και αυτό συνέβη.

Πλέον οι Ερυθρόλευκοι δεν πρέπει να σταθούν ούτε στιγμή σε ό,τι έγινε το βράδυ της Τετάρτης, αφού τη Παρασκευή έχουν μπροστά τους ένα must-win παιχνίδι στο ΣΕΦ κόντρα στην εξαιρετική μέχρι στιγμής Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Δεν είναι μόνο σημαντικό βαθμολογικά το ματς με τον Ολυμπιακό να είναι 6ος στη κατάταξη με ρεκόρ 6-4 και τους Πρωταθλητές Ισραήλ τέταρτους με 7-3, αλλά και ψυχολογικά. Οι Πειραιώτες μέχρι στιγμής στο σπίτι τους μετρούν 6/6 και δεν θέλουν σε ένα τέτοιας σημασίας αγώνα να δουν το αήττητο τους να “σπάει”.

Μία ενδεχόμενη νίκη θα τους βάλει ξανά σε… τροχιά τετράδας και θα τους αναπτερώσει τη ψυχολογία, ώστε να καταφέρουν εν καιρώ να αλλάξουν την εικόνα τους εκτός έδρας και ένα έρθει το πρώτο και πολυπόθητο διπλό. Το θέμα είναι ποιον Ολυμπιακό θα δούμε τη Παρασκευή του 6/6 στο ΣΕΦ ή της τέταρτης περιόδου με Ζενίτ και Εφές; Η απάντηση σε λίγες ώρες…

Υ.Γ. Ο Ολυμπιακός για να πετύχει φέτος τους στόχους του πρέπει να παίρνει κάτι από κάθε παίκτη. Αρκετοί υστέρησαν στη Πόλη όπως ο Λαρεντζάκης και ο Ντόρσεϊ και θα περιμένουμε να αντιδράσουν όπως έκανε και ο Βεζένκοφ στο σερί των μέτριων του εμφανίσεων.

Υ.Γ. 2) Το rotation άνοιξε περισσότερο αυτή τη φορά σε σχέση με τα άλλα ματς. Δοκιμάστηκε και ο Βεζένκοφ στο “3”, αλλά ακόμα σχήμα έστω και για λίγο με τρία καθαρά γκαρντ δεν έχουμε δει. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι επίδραση θα έχουν μαζί στο παρκέ Ουόκαπ, Σλούκας και Ντόρσεϊ στον έλεγχο του ρυθμού.

Υ.Γ. 3) Το επαναλαμβάνουμε: το πρόγραμμα στα εκτός έδρας του Ολυμπιακού είναι πολύ δύσκολο. Βαρκελώνη, Μόσχα, Αγία Πετρούπολη, Πόλη και μετά Μιλάνο (26/11). Το 0/5 δεν είναι κακό βαθμολογικά ούτε κοστίζει κάτι εφόσον το ΣΕΦ παραμένει απόρθητο, αλλά παίζει ρόλο και ο τρόπος που χάνεις. Η εικόνα με Ζενίτ και Εφές στο τέλος χάλασε την εικόνα των Πειραιωτών.

Ολυμπιακός: Το καταστροφικό 4o δεκάλεπτο που έφερε την κατάρρευση!

Ο Μπομπουά μόνος του 7 τρίποντα, όλος ο Ολυμπιακός 6 (video)

Μπαρτζώκας: “Η τέταρτη περίοδος ήταν μία καταστροφή, χάσαμε το μυαλό μας”