Ολυμπιακός: Το καταστροφικό 4o δεκάλεπτο που έφερε την κατάρρευση!

2021-11-17T20:31:35+00:00 2021-11-17T21:40:43+00:00.

17/Nov/21 20:31

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, αλλά στη τέταρτη περίοδο ήταν κακός και γνώρισε μία βαριά ήττα με 88-69.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε το χειρότερο της δεκάλεπτο στη φετινή Ευρωλίγκα κόντρα στην Αναντολού Εφές στη Τουρκία και γνώρισε τη “βαριά” ήττα με 88-69 και παραμένει χωρίς νίκη (0/4) μακριά από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 68-66 και έδειχνε ικανός για ένα τεράστιο διπλό, όμως πραγματικά κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα έχασε όλα.

Οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν σε 10′ λεπτά μόλις 3 πόντους (!) με 1/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη και 0 ασίστ και τους μοναδικούς τους πόντους σκόραραν ο Φαλ με μία εύστοχη ελεύθερη βολή και ο Σάσα Βεζένκοφ με φόλοου μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο transition.

Παράλληλα και η άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν αυτή που έπρεπε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, αφού δέχθηκε 20 πόντους και σε καμία περίοδο του αγώνα δεν κατάφερε να κρατήσει κάτω από τους 20 την Εφές που είχε από νωρίς επιθετικό ρυθμό!

Τέλος σε μία ιστορικής σημασίας αρνητική επίδοση, ο Έλληνας προπονητής βλέπει και πάλι ομάδα του να πετυχαίνει ελάχιστους πόντους στο ένα δεκάλεπτο. Πέρα από τον Ολυμπιακό στη Πόλη και το Μαρούσι του κόουτς Μπαρτζώκα το 2010 κόντρα στην Παρτιζάν είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους!