Ολυμπιακός Blog: Πρέπει να βρει ξανά τον εαυτό του για να σηκώσει κεφάλι

2022-01-28T04:02:29+00:00 2022-01-28T11:17:52+00:00.

28/Jan/22 04:02

O Ολυμπιακό που βιώνει μία σοβαρή αγωνιστική κρίση τη στιγμή που – συνδυαστικά – παρουσιάστηκαν όλες οι ατυχίες μαζί και χάνει πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος στην Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο σπουδαίος ποιητής Κώστας Βάρναλης  γράφει σε μία απόστροφο από το ποίημα Καμπάνα “αν είναι ο λάκκος σου πολύ βαθύς, χρέος με τα χέρια σου να σηκωθείς”. Μπορεί να το έγραψε με τελείως διαφορετική στόχευση, αλλά ταιριάζει απόλυτα στον τρόπο που πρέπει να αντιδράσει αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός για να βγει από το αγωνιστικό του τέλμα μετά και την εντός έδρας ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία αντιμετωπίζει αυτή τη στιγμή μεγάλα προβλήματα με τραυματισμούς σημαντικών παικτών και εκ νέου κρούσματα κορωνοϊού, συνέχισε για τρίτο σερί ματς στην Ευρωλίγκα τις μέτριες έως κακές εμφανίσεις της, είδε το απόρθητο ΣΕΦ να “πέφτει” από έναν θεωρητικά κατώτερο αντίπαλο με διαφορετικούς στόχους και να μην μπορεί να αντιδράσει, έχοντας στο παρκέ μία εικόνα συνεχούς εκνευρισμού.

Ο Ολυμπιακός του πρώτου γύρου σε σύγκριση με το ξεκίνημα του δεύτερου δεν έχει καμία σχέση και παρά τις όποιες υπαρκτές δικαιολογίες δεν μπορεί κανείς να μην παραδεχθεί ότι ξεκάθαρα φαίνεται να υπάρχει και ένα πιο “βαθύ” αγωνιστικό πρόβλημα.

Οι Πειραιώτες αυτή τη στιγμή έχουν πέσει σε ένα λάκκο και δυσκολεύονται να “αναπνεύσουν”, αλλά αν δεν θέλουν να πάθουν ότι και την περυσινή σεζόν όπου εκτροχιάστηκαν πλήρως από το στόχο της οκτάδας τέτοια εποχή περίπου, επιβάλλεται σε αυτή τη δύσκολη στιγμή να αντιδράσουν και να σταθούν όρθιοι.

Όλοι γνώριζαν πως τα δύσκολα ήταν μπροστά για τον Ολυμπιακό, όμως ήρθε η ώρα οι Ερυθρόλευκοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να κατανοήσουν τα λάθη τους, ώστε να μπει τέλος σε εμφανίσεις όπως η χθεσινή με τους Σέρβους οι οποίοι για 35 λεπτά έλεγχαν το ρυθμό μέσα στο Φάληρο και “χτυπούσαν” κάθε αδυναμία των γηπεδούχων.

Ο Ερυθρός Αστέρας που θύμισε Ολυμπιακό του… ΣΕΦ

dorsey

Αν κάτι μπορεί να ειπωθεί για την εμφάνιση του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα είναι πως επέτρεψε στους Σέρβους να παίξουν όπως εκείνος έχει συνηθίσει φέτος τον κόσμο του όταν αγωνίζεται μέσα στο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Ράντονιτς από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό έπαιζαν άμυνα πέρα από τα όρια όπως και στον αγώνα του Βελιγραδίου, έτρεχαν συνεχώς στο transition και διεκδικούσαν με επιθετικό τρόπο το ριμπάουντ στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

Αντίστοιχα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν το ματς χωρίς κίνηση στην επίθεση και με τα “χαζά” λάθη του Ντόρσεϊ βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Ο Τόμας Ουόκαπ σε συνδυασμό με την είσοδο στην πεντάδα του Κώστα Σλούκα άλλαξε το ρυθμό, έδωσε καλύτερες αποστάσεις στην επίθεση και με τη ρακέτα να “κλείνει” οι Πειραιώτες συμμάζεψαν την κατάσταση.

Λόγω των απουσιών στο “3” (Παπανικολάου, ΜακΚίσικ) ο Βεζένκοφ στη δεύτερη περίοδο κλήθηκε να κατέβει μία θέση, ο Ντόρσεϊ συνέχισε να κάνει λάθη και οι Σέρβοι ξέφυγαν και πάλι στο σκορ με τον Μίτροβιτς να δημιουργεί και να σκοράρει μέσα από το post παρά τις προσπάθειες του Χασάν Μάρτιν που συνεχίζεται να μοιάζει επηρεασμένος από τον γνωστό τραυματισμό του.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να μην κυκλοφορούν τη μπάλα, να είναι στατικοί στην επίθεση και με συνεχή άστοχα μακρινά σουτ, έδιναν εύκολους transition πόντους στον Ερυθρό Αστέρα ο οποίος έπαιζε φανταστική άμυνα και εμπόδισε τον Ολυμπιακό να τρέξει.

Οι Σέρβοι με του που έπαιρνε ο Ολυμπιακός το αμυντικό ριμπάουντ δημιουργούσαν ένα τοίχος έστω και με μικρές αποστάσεις απέναντι στον ριμπάουντερ και στον παίκτη που κατέβαζε τη μπάλα και δεν τους επέτρεπαν να τρέξουν.

Αν δεν ήταν ο Σλούκας με τα προσωπικά του καλάθια στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά και η συνεισφορά του  ΚουϊνσιΈισι που περιέργως λόγω και των απουσιών αγωνίστηκε λίγο, τότε η ελληνική ομάδα θα ήταν αρκετά πίσω στο σκορ από νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντί οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να μπουν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με το “μαχαίρι στα δόντια”, τίποτα δεν άλλαξε.

Άτσαλες προσπάθειες στην επίθεση σε συνδυασμό με τα συνεχή και εύκολα λάθη έδωσαν αέρα στους Σέρβους οι οποίοι σκόραραν όπως ήθελαν στο ανοιχτό γήπεδο εκμεταλλευόμενοι και τις κακές “ερυθρόλευκες” επιστροφές.

Η άνοδος του Σάσα Βεζένκοφ και του Μουστάφα Φαλ μετά την άμεση είσοδο (στο 23′) του Κώστα Σλούκα έκαναν σαφώς πιο λειτουργική την ομάδα στην επίθεση με δύο σταθερές απειλές από μακριά (Βεζένκοφ) και από το low post (Φαλ). Παρότι, όμως, μειώθηκε η διαφορά εν τέλει χάθηκε η ευκαιρία για να ανατραπεί πλήρως το μομέντουμ του αγώνα, λόγω των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ που έδωσαν δύο πολύτιμα τρίποντα στην ομάδα του Ράντονιτς.

Ο Ολυμπιακός αν και άρχισε να δείχνει κάμψη δυνάμεων, έβγαζε τις άμυνες και παρά τα πολλά άστοχα τρίποντα, μείωσε στο πόντο και ήλπιζε πως θα πάρει το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο αν έβρισκε κάποια μεγάλα σουτ.

Ο συνδυασμός της κακής κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεση με το άγχος και τη πίεση που δημιουργήθηκαν από την εξέλιξη του αγώνα έφεραν τον εξαιρετικά διαβασμένο Ερυθρό Αστέρα στο σημείο να μπει με σημαντικό πλεονέκτημα στο τελευταίο πεντάλεπτο χάρη και στα μεγάλα σουτ των καθοριστικών Ντόμπριτς και Κάλινιτς.

Εκεί με το rotation  να έχει κλείσει και να απαρτίζεται ουσιαστικά από επτά παίκτες, ο πολύ καλός Σλούκας με τη βοήθεια των Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη έφεραν και πάλι τη διαφορά στο σουτ πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια και προσφέροντας παράλληλα και στην άμυνα.

Στο τέλος, όμως, μένοντας τελείως από ενέργεια και λύσεις στην επίθεση και με τον Ουάιτ να παίρνει σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ ο Ολυμπιακός “λύγισε” πλήρως και έχασε το ματς με τους παίκτες να παρουσιάζουν εικόνα απογοήτευσης.

Οι “ερυθρόλευκοι” σε ένα must-win παιχνίδι παρά τα προβλήματα τους δεν κατάφεραν ποτέ να επιβάλλουν το ρυθμό τους, δεν ήταν εύστοχοι, δεν έπαιξαν καλή άμυνα στα κρίσιμα σημεία χάνοντας πολλά αμυντικά ριμπάουντ και γενικώς… δεν για τρίτο συνεχόμενο ματς στην Ευρωλίγκα. Ως αποτέλεσμα γεύτηκαν την πρώτη ήττα στο σπίτ” τους από έναν επικίνδυνο αντίπαλο ο οποίος έχει κάνει και άλλες ζημιές σε Τελ Αβίβ και Αγία Πετρούπολη.

Ανασύνταξη… χθες για να μπει τέλος στην κατηφόρα

bartzokas

Ο Ολυμπιακός με την εικόνα και τη ψυχολογία του “τσακισμένες”, το ευρωπαϊκό του αήττητο στο ΣΕΦ να αποτελεί παρελθόν και τις ατυχίες να διαδέχονται η μία την άλλη επιβάλλεται να ανακάμψει άμεσα.

Μπορεί χρόνος να μην υπάρχει, αφού έρχονται τρεις απαιτητικοί αγώνες σε έξι μέρες απέναντι σε ΑΕΚ (Λιόσια), Ρεάλ (Μαδρίτη) και Μπασκόνια (Βιτόρια), όμως αν δεν αλλάξει γρήγορα προς το καλύτερο η εικόνα τους και δεν βρεθούν λύσεις εκ των ενόντων, τότε θα υποφέρουν και κινδυνεύουν να χάσουν εντελώς τους στόχους τους στην Ευρωλίγκα.

Αυτή τη στιγμή μετά τα τρία πρώτα ευρωπαϊκά ματς του 2022, το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν είναι μόνο αγωνιστικό ή πνευματικό, αλλά και βαθμολογικό αφού βρίσκεται στο 12-8 και πλέον μία νίκη μακριά από την τετράδα.

Αν, όμως, λάβουμε υπόψη όλα τα προβλήματα της εποχής, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κοιτάει πίσω και όχι μπροστά του.

Οι ίδιοι οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν κατά πολύ τις απαιτήσεις που υπήρχαν στην Ευρωλίγκα με την εικόνα τους στον πρώτο γύρο και όλοι αναμένουν ανάλογη συνέχεια.

Το ντεφορμάρισμα μοιραία θα τύχει σε κάθε ομάδα, αλλά αυτές που ξεχωρίζουν είναι εκείνες που μπορούν να διαχειριστούν τα αρνητικά σερί και τις δύσκολες στιγμές.

Ο Ολυμπιακός το έχει κάνει ήδη μία φορά στη φετινή σεζόν και καλείται υπό πιο δύσκολες προϋποθέσεις να το επαναλάβει. Αν τα καταφέρει θα πάει με καλά αποτελέσματα και ανεβασμένη ψυχολογία στη “μάχη” της Κρήτης για το Κύπελλο, αν όχι τότε η πίεση που θα συσσωρευτεί το επόμενο χρονικό διάστημα θα είναι ακόμα μεγαλύτερη για όλους.

Υ.Γ. Ο κόουτς Μπαρτζώκας θα μπορούσε να ανοίξει το rotation για λίγα λεπτά περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιώντας τους Είσι, Λιβιό και Λούντζη. Λίγα λεπτά ξεκούρασης παραπάνω των εξαιρετικών Βεζένκοφ και Σλούκα μπορεί στις τελευταίες κρίσιμες κατοχές να έκαναν τη διαφορά.

Υ.Γ. 2) Ο Γενάρης φεύγει και ήταν ο πρώτος πραγματικά κακός μήνας του φετινού Ολυμπιακού. Δεν έχει περιθώρια να συνεχίσει έτσι ή να βιώσει μία ακόμα τέτοια κατάσταση, αφού όσο βαθμολογικό “λίπος” μπορούσε να κάψει, το έκαψε.

Υ.Γ. 3) Η αντίδραση του Κώστα Σλούκα τη στιγμή που έγινε αλλαγή μετά από καλάθι και φάουλ που πέτυχε προς το τέλος του πρώτου μέρους δεν ήταν καθόλου σωστή και το όποιο θέμα, αν υπήρξε, πρέπει να έχει ήδη λυθεί. Μπορεί να ήταν δικαιολογημένα τα παράπονα του, αλλά όταν είσαι ηγέτης έχεις υπομονή και δε δείχνεις τη δυσαρέσκεια σου δημόσια.

Υ.Γ. 4) Ένα διπλό στην Ισπανία θα ήταν γιατρικό στις πληγές της ομάδας, αλλά κυρίως βαθμολογικά θα “έσβηνε” τη γκέλα με τον Ερυθρό Αστέρα που μπορεί να αποβεί καθοριστική στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Ντόμπριτς VS. Ολυμπιακός: Άποντος στο Βελιγράδι, πρώτος σκόρερ στο ΣΕΦ (video)