Ολυμπιακός Blog: Με χαρακτήρα “refuse to lose” βάζει πλώρη για Final Four!

2022-04-02T10:06:13+00:00 2022-04-02T10:16:08+00:00.

02/Apr/22 10:06

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για το τέλειο φινάλε στην εξαιρετική regular season που πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός και το μήνυμα που έστειλε σε κάθε επίδοξο αντίπαλο του στα playoffs με φόντο το Βελιγράδι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η regular season της Ευρωλίγκας για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε με έναν τρόπο που του δίνει μεγάλη ψυχολογική δύναμη για τις μάχες των playoffs που έρχονται ύστερα από μία ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή στο κάστρο του ΣΕΦ απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά και ελλιπή, αλλά παθιασμένη για το διπλό Μπαρτσελόνα.

Ενώ όλα προμήνυαν ένα δύσκολο βράδυ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τους Σλούκα – Φαλ στα πιτς και τους Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου ταλαιπωρημένους από ιώσεις και χίλιες δυο ατυχίες της τελευταίας στιγμής, τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε σε ένα σχεδόν κατάμεστο ΣΕΦ να επιδείξει το χαρακτήρα του και την εξαιρετική του άμυνα και να πάρει μία νίκη που προσφέρει πολύπλευρα πλεονεκτήματα για τη συνέχεια.

Για 40′ λεπτά κόντρα στην καλύτερη ομάδα της σεζόν μέχρι στιγμής στην Ευρώπη δεν σταμάτησε να παλεύει και να προσπαθεί ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές του αγώνα, βρήκε μεγάλους ή μικρούς πρωταγωνιστές κατά διαστήματα και στο φινάλε πήρε αυτό που δικαιούται με τη συνολική του παρουσία στην κανονική περίοδο.

Οι Πειραιώτες αποτελούν μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρωλίγκα φέτος και αυτό δεν είναι ένα υπερφίαλο συμπέρασμα, αλλά η πραγματικότητα και αποδεικνύεται και από την εικόνα που παρουσίασαν το διάστημα Οκτώβρη – Απρίλη, αλλά και από την αποτελεσματικότητα τους.

Η μίνιμουμ και πιθανότερη τρίτη θέση στην κατάταξη ότι και να γίνει στα εναπομείναντα παιχνίδια των υπόλοιπων ομάδων πιστοποιεί την αλματώδη πρόοδο του φετινού Ολυμπιακού σε σχέση με πέρυσι, αλλά και τη δυναμική που έχει με όπλο τη… σχεδόν απόρθητη έδρα του να επιστρέψει στα Final Four.

Όταν έπαιξε πραγματική άμυνα όλα έγιναν πιο εύκολα

Οι οιωνοί για το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετικά αρνητικοί, αφού την ημέρα του αγώνα οριστικοποιήθηκε η απουσία των Σλούκα – Φαλ κάτι που σήμαινε πως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απώλεσε για αυτό το ματς τους αγωνιστικούς της πυλώνες στις θέσεις “1” και “5” και έτσι θα έπρεπε να βρει εκ των έσω δημιουργό και έναν ψηλό που θα καλύψει το σημαντικό κενό στη ρακέτα.

Οι Πειραιώτες δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά το παιχνίδι έχοντας σημαντική έλλειψη συγκέντρωσης και βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς στο σκορ, αφού στην άμυνα ο Σανλί σκόραρε με κάθε τρόπο μέσα στη ρακέτα κόντρα στον Λιβιό ή σε κοντό μετά τις αλλαγές και ο Καλάθης είχε βρει ρυθμό. Στην επίθεση η κίνηση ήταν μηδενική και δημιουργία δεν βρισκόταν με κανέναν τρόπο.

Μπορεί κάποια στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο οι ΒεζένκοφΝτόρσεϊ να προσέφεραν σκορ στην ομάδα τους, αλλά τα εύκολα λάθη και η απώλεια των αμυντικών ριμπάουντ διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του Σάρας.

Στη δεύτερη περίοδο σαφώς ο Ολυμπιακός είχε πιο έντονο σφυγμό στο παρκέ και σε αυτό βοήθησε η είσοδος του εξαιρετικού ΜακΚίσικ και του Μάρτιν ο οποίος βοήθησε σημαντικά στο να βγουν άμυνες μέσα στη ρακέτα. Οι Καταλανοί πάντως ανοίγοντας από νωρίς πολύ το rotation όπως και οι γηπεδούχοι σε ένα ματς που πρωταγωνιστούσαν οι άμυνες και το μπασκετικό ξύλο παρέμεναν μπροστά έστω και αν η διαφορά είχε ροκανιστεί.

Ο ΜακΚίσικ πάλευε ουσιαστικά μόνος του για τους “ερυθρόλευκους” στην επίθεση δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα, όμως δεν υπήρχε λύση για την άμυνα μέσα στο καλάθι με τους Σανλί – Σμιτς να κάνουν μεγάλη ζημιά με lay up και ανανεώνοντας επιθέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ντόρσεϊ επέστρεψε στο παρκέ και με κάποια καλάθια μείωσε αρκετά, όμως στο φινάλε του πρώτου μέρους έλαβε δράση σε δημιουργία και σκορ ο Καλάθης τον οποίο πάντως όπως και τους άλλους γκαρντ πίεζε καλά ο Λούντζης και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του η οποία έλεγχε το ρυθμό.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ έχοντας πίεση και έλλειψη καθαρού μυαλού και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Μίροτιτς να πάρει μπρος και με δικούς του πόντους να δώσει σχεδόν διψήφιο προβάδισμα στην Μπάρτσα.

Το πρόβλημα των κόκκινων στη δημιουργία και στην εκτέλεση ήταν μεγάλο, αφού Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ δεν είχαν ούτε κάποιον να δημιουργήσει καταστάσεις για αυτούς, αλλά ούτε μπορούσαν να δημιουργήσουν για τον εαυτό τους με όλη την Καταλανική άμυνα να επικεντρώνεται στην εξουδετέρωση τους.

Ο εκνευρισμός που έφερνε η προβληματική επιθετική λειτουργία των Πειραιωτών αποτυπώθηκε και στη στατιστική όπου έχασαν εννιά βολές μόνο στην τρίτη περίοδο, στην οποία όμως με τη λειτουργική πεντάδα των Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μάρτιν που παράταξε ο κόουτς Μπαρτζώκας οχύρωσαν την άμυνα τους, βρήκαν κάποια μεγάλα καλάθια ψυχολογίας και έκαναν πρόσκαιρα την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου και κρίθηκαν όλα οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους αρχικά αντέδρασαν χτυπώντας και πάλι την κόκκινη ρακέτα και ανεβάζοντας εκ νέου τη δική τους ένταση στη άμυνα πήραν ξανά το προβάδισμα πιέζοντας σε τρομερό βαθμό τους αντιπάλους χειριστές.

Ο Ολυμπιακός όμως δείχνοντας τρομερή αυταπάρνηση και πάθος και με μεγάλες άμυνες έμεινε μέσα στο ματς και το έφερε στο “χ” παλεύοντας για κάθε κατοχή και καταθέτοντας μπόλικη ενέργεια.

Σε εκείνο το σημείο μπορεί να έγιναν κάποια μαζεμένα λάθη από τον ΜακΚίσικ, όμως ο ίδιος ο Αμερικανός δεν άφησε την ευθύνη από τα χέρια του και με μία σπουδαία άμυνα και ένα καθοριστικό καλάθι έβαλε φωτιά στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Ουσιαστικά το παιχνίδι στο φινάλε το καθάρισαν οι δύο εγκέφαλοι του χθεσινού Ολυμπιακού οι Παπανικολάου – Ουόκαπ με μεγάλα σουτ και εξαιρετικές αντιδράσεις στην άμυνα πάνω στον Καλάθη και μετά από αλλαγές στον Μίροτιτς και ο Μάρτιν κρύβοντας το καλάθι από τους γκαρντ της Μπαρτσελόνα.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε όλους τους παίκτες που πάτησαν στο παρκέ να έχουν δώσει το 101% παίζοντας και για τους δύο απόντες και να πανηγυρίζουν μία τεράστιας σημασίας νίκης κυρίως ψυχολογικά, αλλά και βαθμολογικά με τον κόσμο να τους αποθεώνει και το κλειστό του Φαλήρου να θυμίζει τις χρυσές εποχές του συλλόγου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με την άμυνα της όπλο στο δεύτερο ημίχρονο και με τον ατσάλινο χαρακτήρα της να εμφανίζεται στις κρίσιμες κατοχές του τέταρτου δεκαλέπτου πήρε ακόμα ένα “σκαλπ” αντιπάλου στο ΣΕΦ το οποίο στο τέλος της regular season αποδείχθηκε πραγματικό κάστρο με 13 νίκες σε 14 ματς. Συνεπώς επιβάλλεται να αποτελέσει και τον οδηγό για να έρθει και το εισιτήριο για το Βελιγράδι.

Η φανταστική regular season δείχνει το δρόμο για την τελική ευθεία

olympiacos

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το μαραθώνιο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 19-9 και εκτός από το πλεονέκτημα έδρας κέρδισε και κάτι ακόμα πιο σημαντικό το ότι δεν θα φοβηθεί όποιον αντίπαλο και να έρθει στα playoffs.

Αυτή ίσως είναι η μεγαλύτερη κατάκτηση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα από τη φετινή σεζόν, καθώς όποιος και να έρθει στο ΣΕΦ να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου θα πρέπει πραγματικά να φτύσει αίμα και να αποδείξει ότι αγωνιστικά και πνευματικά είναι ανώτερος.

Αυτή τη στιγμή 17 ημέρες πριν την έναρξη των playoffs καμία από τις πιθανές αντιπάλους του Ολυμπιακού στα χαρτιά δεν δείχνει ικανή να τον σταματήσει από την επιστροφή του στο κορυφαίο ραντεβού του ευρωπαϊκού μπάσκετ και από τη διεκδίκηση του τροπαίου κάτι που στην αρχή της σεζόν φάνταζε τεράστια υπέρβαση.

Όμως οι “ερυθρόλευκοι” με τη συνολικά εξαιρετική δουλειά που έκαναν και παρά τα λογικά σκαμπανεβάσματα που είχαν σε μία τόσο μεγάλη χρονιά, απέδειξαν πως η πρόκριση τους στο Final Four δεν αποτελεί υπέρβαση, αλλά ένας εφικτός στόχος που μπορεί να επιτευχθεί αν ο Ολυμπιακός της regular season εμφανιστεί και στις μάχες του Απριλίου.

Οι Πειραιώτες είτε αντιμετωπίσουν τη Μακάμπι είτε την Πρωταθλήτρια Εφές είτε την Μπάγερν Μονάχου θα έχουν το πάνω χέρι και αποτελεί σημαντική επιτυχία ότι θα μπουν στη σειρά με οποιονδήποτε αντίπαλο για αγωνιστικούς λόγους και όχι μόνο θεωρητικά ως φαβορί.

Το επίτευγμα του Ολυμπιακού όλους αυτούς τους μήνες είναι τεράστιο και πλέον μπροστά της όλη η ομάδα έχει αρκετές μέρες να προετοιμαστεί, να ξεπεράσει τα πρόσκαιρα προβλήματα και να μη χάσει το ρυθμό της μέσω των εγχώριων υποχρεώσεων της ώστε στις 19 Απριλίου να μπει απόλυτα έτοιμη στα playoffs και να πάρει αυτό που με βάση την εικόνα της αξίζει.

Ο οργανισμός έχει μπροστά του μία χρυσή ευκαιρία να επιστρέψει οριστικά στην ελίτ της Ευρωλίγκα και θα ήταν κρίμα να πεταχτεί στα σκουπίδια η μεγάλη προσπάθεια τόσων μηνών μέσα σε λίγες ημέρες. Ο φετινός Ολυμπιακός απέδειξε περίτρανα πως δημιουργήθηκε για να διεκδικεί τίτλους και διακρίσεις και αν παρουσιάσει το γνωστό καλό του πρόσωπο πολύ δύσκολα δεν θα είναι το Μάιο στο Βελιγράδι.

Μπορεί αυτό ακόμα να μοιάζει κάπως πρόωρο, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” έχουν αυξήσει τις απαιτήσεις χάρη στα αποτελέσματα τους και δεν δείχνουν καθόλου διατεθειμένοι να χάσουν τη ευκαιρία να γράψουν ιστορία…

Υ.Γ. Η μέχρι τώρα πορεία και η κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας δεν είναι μόνο επιτυχία των παικτών αλλά και του προπονητή και της διοίκησης του Ολυμπιακού. Η σεζόν ακόμα έχει δρόμο, αφού διεκδικούνται οι δύο μεγάλοι στόχοι του Πρωταθλήματος και του Final Four όμως ο σύλλογος ανήκει ξανά στην κορυφή και αυτό είναι αποτέλεσμα ομαδικής προσπάθειας.

Υ.Γ. 2) Εύκολη σειρά στα playoffs δεν υπάρχει για κανέναν, όμως είναι προφανώς προτιμότερη αντίπαλος η Μακάμπι από την Εφές που θα έχει παρόντα και τον Μίτσιτς. Όπως και να έχει ο Ολυμπιακός θα πρέπει να τα δώσει όλα και να μη χάσει την ευκαιρία.

Υ.Γ. 3) Όταν δέχεσαι 26 πόντους σε ένα ημίχρονο από την Μπαρτσελόνα που είχε και εκείνη απουσίες σε ένα γήπεδο που κάθε δευτερόλεπτο σε σπρώχνει προς τη νίκη δεν είναι εύκολο να χάσεις. Εξαιρετική δουλειά από όλους στο αμυντικό κομμάτι με 8 πόντους παθητικό στην τρίτη περίοδο μάλιστα που ήταν και το σημείο που ανατράπηκαν όλα.

Υ.Γ. 4) Πριν τα playoffs υπάρχει ο στόχος της πρωτιάς στο Πρωτάθλημα η οποία θα έρθει μόνο με διπλό στο ΟΑΚΑ στις 11 Απριλίου. Το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό θα είναι καθοριστικό για πολλούς λόγους και μάλιστα λίγες μέρες πριν τα ματς της οκτάδας. Μία ακόμα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να αποδείξει την ανωτερότητα του κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο.

Χασάν Μάρτιν στο Eurohoops: “Μπορούμε να φτάσουμε στο Final Four” (video)