Ολυμπιακός Blog: Η σειρά θα είναι… πόλεμος!

2018-04-21T00:03:07+00:00 2018-04-21T00:35:22+00:00.

21/Apr/18 00:03

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει στο Blog του για την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ζαλγκίρις. Η σειρά έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα, θα εξελιχθεί σε “πόλεμο” και θα τον κερδίσει ο πιο σκληρός, ο πιο έξυπνος και φυσικά αυτός με τους περισσότερους στρατιώτες!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Όλα πήγαν καλά σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν ακριβώς δίχως αύριο, αλλά αν ο Ολυμπιακός το έχανε, θα έψαχνε μια ανατροπή που όμοιά της δεν έχει γίνει ποτέ στην σύγχρονη ιστορία της λίγκας στα Playoffs. Ο Μακλίν βγήκε μπροστά, οι Έλληνες τα έδωσαν όλα, υγιείς και τραυματίες, πάνω από όλα η ομάδα ήταν πολύ πιο ΣΚΛΗΡΗ και έτοιμη ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ όταν όλοι νιώσαμε, εντός και εκτός γηπέδου, ότι πάλι η Ζαλγκίρις πάει για ανατροπή, καλύτερο Finish και τρίτη διαδοχική νίκη πάνω – κάτω με τον ίδιο τρόπο.

Ε, όχι, νισάφι πια!

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, όρθωσε (μπασκετικό) ανάστημα και το θέμα τώρα είναι να αποδειχτεί πως αυτό το ξέσπασμα στην 4η περίοδο θα είναι το εφαλτήριο για να αλλάξει το… τσιπ, τα δεδομένα, η σειρά ολόκληρη! Θα έχει δύο ευκαιρίες στη Λιθουανία για να γυρίσει τη σειρά πίσω στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός οφείλει να έχει συγκεκριμένο mindset κάθε δευτερόλεπτο που περνάει από τώρα ως το τζάμπολ του τρίτου προημιτελικού στη Zalgirios Arena. Να σκέφτεται, να ζει και να δουλεύει σαν το σκορ να είναι 2-0 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Να έχει την προσέγγιση πως όχι απλά ο κάθε αγώνας, αλλά η κάθε κατοχή ξεχωριστά μπορεί να κρίνει επί μέρους μάχες σε μια σειρά που θα εξελιχθεί σε “πόλεμο”. Και τους πολέμους τους κερδίζουν εκείνοι που πέρα από στρατηγούς, έχουν και τους καλύτερους στρατιώτες… Με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Κριτική Ολυμπιακού: Καθάρισαν ο Μακλίν και οι Έλληνες “σωματοφύλακες”!

Η τακτική στο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο ξεκίνημα να δώσει μπάλες στον Τζαμέλ Μακλίν κι αυτός ανταποκρίθηκε. Με τον Μιλουτίνοφ στα πιτς δεν υπήρχε άλλος τρόπος για τους κόκκινους, προκειμένου να πάρουν πράγματα από τη θέση “5” και να προσπαθήσουν να φθείρουν τον Ντέιβις που ήταν πριν το ματς ένας από τους μεγαλύτερους “πονοκεφάλους” για την άμυνα της ομάδας.

Η Ζαλγκίρις από την δική της πλευρά, στόχευε στο μις – ματς του Μίσιτς με τον Σπανούλη και με σωστές επιλογές προηγήθηκε με 4-9. Το καλό νέο ήταν πως ο Ντέιβις χρεώθηκε με δύο φάουλ πριν περάσει το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Με τον Ντέιβις εκτός, ήταν πιο βατό για τους κόκκινους να είναι πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα και στο αμυντικό ριμπάουντ. Ο Σάρας επέλεξε να παίξει τον Σπανούλη με hedge out, τακτική που στο πρώτο δεκάλεπτο απέδωσε και πριν καν εκπνεύσει το πρώτο δεκάλεπτο αμφότεροι οι προπονητές είχαν ανοίξει αρκετά το ροτέσιόν τους.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς έβαλε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού και το πρώτο δικό του σουτ στη σειρά και έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (17-15), σκορ με το οποίο εξέπνευσε η πρώτη περίοδος.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε 5/15 σουτ και οι Λιθουανοί 7/16, με τον Ολυμπιακό να έχει πετάξει από πολύ νωρίς στα… σκουπίδια 5 ελεύθερες βολές.

Τεράστια η διαφορά με/χωρίς Ντέιβις στο παρκέ

Χωρίς τον Ντέιβις που υπερτερεί σε αθλητικότητα απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού, βλέπαμε… άλλο ματς. Οι άμυνες έβγαιναν πιο εύκολα, το ριμπάουντ ερχόταν αβίαστα, μαζί και η λίγο πιο γρήγορη μεταφορά της μπάλας στην επίθεση.

Με τον Στρέλνιεκς να βάζει ακόμα ένα μακρινό σουτ και τον Σπανούλη να έχει ένα τρίποντο… φυλαγμένο από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25-15, τρέχοντας ένα σερί 11-0!

Στη συνέχεια ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, αλλά δεν μειώθηκε η ένταση και η αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Επιτέλους, πίεζαν περισσότερο, δεν έδιναν τίποτα εύκολα στη Ζαλγκίρις και την έβγαλαν έξω από τις συνήθειές της στο 5 εναντίον 5. Ο Σάρας δεν έβρισκε από κανένα παίκτη του σταθερή απειλή από το “5”, οι αλλαγές δυσκόλευαν και τη δημιουργία των γκαρντ και έτσι ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικό ποσοστό ανά κατοχή στις άμυνες που έβγαζε.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά της (41-28), αλλά η Ζαλγκίρις κατάφερε να εκμεταλλευτεί δύο λάθη του Ολυμπιακού και να μειώσει σε 41-32 στο ημίχρονο.

Ο Τζαμέλ Μακλίν ήταν “ταύρος” και είχε τρομερή επιρροή στο ματς, ενώ πάρα πολύ είχε βοηθήσει και ο Γιάνις Στρέλνιεκς, όχι μόνο στην επίθεση αλλά και στην άμυνα πάνω στον Μιλάκνις. Ο Λετονός είχε τρία φάουλ στο ημίχρονο, όπως και ο Μπράντον Ντέιβις.

Ο Ολυμπιακός είχε +6 κατοχές στο ημίχρονο, κάτι σημαντικό αν αναλογιστούμε τι συνέβη στα προηγούμενα παιχνίδια με τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Οι κόκκινοι είχαν μόλις 13/32 σουτ, η Ζαλγκίρις 12/26 και οι παραπάνω κατοχές σε συνδυασμό με τους +9 πόντους που είχε πάρει η ομάδα από το τρίποντο συγκριτικά με την Ζαλγκίρις ήταν οι βασικότεροι λόγοι του +9 στο ημίχρονο.

Εννοείται πως αυτή η διαφορά δεν σήμαινε απολύτως τίποτα! Το είδαμε με τον πιο εμφατικό τρόπο και στις δύο προηγούμενες νίκες της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός όφειλε να μπει στο δεύτερο ημίχρονο όχι σαν να είναι το σκορ 0-0, αλλά σα να χάνει και να είναι η πλάτη του… σφηνωμένη στο τοίχο!

Υποχώρησε ξανά στο τρίτο δεκάλεπτο

Για μια ακόμα φορά στις μεταξύ τους μάχες, η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Στοχευμένες επιθέσεις για να εκμεταλλευτεί τα μις – ματς μετά τις αλλαγές, και ξεκάθαρο πλάνο να μπει στο παιχνίδι της ομάδας ο απενεργοποιημένος στο πρώτο ημίχρονο Ντέιβις.

Ο Αμερικανός σέντερ έβαλε 10 πόντους στα πρώτα πέντα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός το ίδιο διάστημα του αγώνα δεν έδειχνε σιγουριά και αυτοπεποίθηση στην επίθεση και η ομάδα του Γιασικεβίτσιους σχετικά εύκολα και γρήγορα ισοφάρισε σε 50-50. Με σερί 15-5 και με τους γηπεδούχους να μην έχουν καμία αντίδραση…

Με την Ζαλγκίρις να έχει την εικόνα της ομάδας που αυξάνει ρυθμούς και τον Ολυμπιακό να μοιάζει ότι αρχίζει να πέφτει σε απόδοση, το σκορ ήταν ισόπαλο (54-54) στο 30′. Το καμάρι του Κάουνας είχε κάνει επί μέρους σκρο 13-22 στη τρίτη περίοδο και οι κόκκινοι έδειχναν να στερεύουν από ενέργεια, ποιοτικές λύσεις στην επίθεση και αμυντικές… απαντήσεις.

Εκείνη τη στιγμή, έμοιαζε σοβαρή η πιθανότητα να έχουμε ακόμα ένα Deja Vu.

Επιτέλους, σήκωσε κεφάλι όταν “μύρισε” την… καταστροφή!

Όχι, όμως! Ο Ολυμπιακός ξαφνικά ανέβασε 2 επίπεδα πάνω τα επίπεδα της άμυνά του και βρήκε τρία διαδοχικά πολύ σημαντικά μακρινά σουτ. Πρώτα ο Μάντζαρης, μετά ο Παπανικολάου – που βοήθησε τρομερά και στην άμυνα – και έπειτα ο Πρίντεζης που με 1/10 απασφάλισε από τη γωνία, έγραψε το 63-54 (σερί 9-0), ξέσπασε και μαζί του… σηκώθηκε όρθιο όλο το ΣΕΦ.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πάλι πλευρά και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε όσο μπορούσε! Επέκτεινε το σερί του σε 14-1 και προηγήθηκε με 68-55 στο 37′! Σε 8 κατοχές στην επίθεση η Ζαλγκίρις είχε 0/5 σουτ και 3 λάθη!

Απόρροια του ότι οι κόκκινοι έπαιζαν πολύ σκληρά, σαν να μην υπάρχει αύριο και πέρα από τη δυσκολία στο να εκτελέσουν τα Plays τους οι φιλοξενούμενοι, φάνηκε ότι έχασαν κάπως το μυαλό τους. Κάτι σπάνιο για τη φετινή Ζαλγκίρις!

Μια ομάδα που έχει αποδείξει πως δεν τα παρατάει ποτέ. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 72-64 στο 38′ και ο Ολυμπιακός χρειαζόταν 2-3 σωστές αποφάσεις, μια άμυνα ακόμα, ένα μεγάλο σουτ για να “καθαρίσει” την αναμέτρηση.

Δεν είχαν άλλα καύσιμα στο ρεζερβουάρ τους οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους. Ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε και ένα εντυπωσιακό τελείωμα από τον Παπαπέτρου “σφράγισε” τη νίκη και την ισοφάριση στη σειρά.

Η ομάδα αυτή τη φορά έκανε το αυτονόητο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης λειτούργησε, η νίκη ήρθε και τη Δευτέρα η αποστολή ταξιδεύει στο Κάουνας.

Μάντζαρης: Μοίρασε 7 ασίστ και έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs!

Δύο πράγματα κρατάω ως πιλότους για την συνέχεια. Το πρώτο πως ο Ολυμπιακός μετά από τρεις ήττες κέρδισε το ματς στο οποίο είχε 13 περισσότερες κατοχές. Το δεύτερο πως πήρε αυτό το παιχνίδι, στο οποίο περιόρισε πολύ τον Κέβιν Πάνγκος. Αυτά, πρέπει να επαναληφθούν.

Τα πράγματα είναι εντελώς ρευστά και η Ζαλγκίρις μια καλοκουρδισμένη μπασκετική μηχανή που θα περιμένει πια τον Ολυμπιακό στο δικό της πολύ όμορφο μπασκετικό σπίτι, με το κοινό στο πλάι της.

Τα πράγματα θα είναι ζόρικα.

Πότε, όμως, αυτή η ομάδα έβγαλε τον καλύτερο εαυτό της στην Ευρωλίγκα, εκείνον που έχει αγαπήσει πολύς κόσμος, στα εύκολα;

Ποτέ!

ΥΓ1. Ειλικρινά, θα σκάσω αν δεν το πω. Τι είναι αυτό το πράγμα με τον Ρόμπερτς; Άλλοι παίκτες μπορεί να έχουν δικαιολογίες. Ο Μπράιαν καμία. Έχει πάρει δεκάδες ευκαιρίες. Είναι όλη τη σεζόν εδώ και υποτίθεται έπρεπε ήδη να έχει… μπολιαστεί. Και μπαίνει στα Playoffs και είναι άτολμος, soft, χωρίς πείσμα, χωρίς συγκέντρωση. Στα 8 λεπτά που έπαιξε ο τύπος, η ομάδα έχασε 11 πόντους.Ο Ολυμπιακός τους χρειάζεται όλους αν θέλει να γυρίσει αλώβητος από το Κάουνας. Ας ξυπνήσει κάποιος τον Αμερικανό, έστω να είναι έτοιμος για να βάλει 2-3 σουτ στη Λιθουανία. Τίποτα δεν περισσεύει, αν θέλει η ομάδα να προκριθεί.

ΥΓ2. Να έλεγα ότι παίζει τουλάχιστον καλή άμυνα ο Ρόμπερτς, να καταλάβω και το παρκάρισμα του Μπράουν στο πάγκο. Τέσσερα λεπτά στο πρώτο ματς, δύο στο δεύτερο. Ο Μπράουν 100% έχει ποιότητα, αλλά νομίζω πως ο ίδιος ο προπονητής τον έχει “κάψει” με αυτή την διαχείριση και δεν είναι μόνο η Ευρωλίγκα που “καίει” τώρα, έρχονται και τελικοί στην Ελλάδα μετά.

Ίσως κάτι έχει δει ο Σφαιρόπουλος στο κομμάτι της συμπεριφοράς που δεν του αρέσει. Ο ίδιος πιστεύει ότι μπορεί να δώσει πάρα πολλά στην ομάδα και να προσφέρει σημαντικές λύσεις και στον Σπανούλη. Λογικά το πίστευε και ο κόουτς, για αυτό τον έφερε! Μετά τι έγινε; Ας είναι, το μείζον θέμα είναι να βρει τρόπο ο Ολυμπιακός να πάει στο φάιναλ φορ, αλλά στο δικό μου μυαλό για να γίνει αυτό πρέπει να πάρει το ΜΑΞΙΜΟΥΜ από κάθε παίκτη ποιότητας που διαθέτει.

ΥΓ3. Στα μεγάλα ματς, οι λεπτομέρειες παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο… Και το φοβερό είναι πως αυτό δεν φαίνεται σε ένα μη εκπαιδευμένο μάτι. Οι 3 άμυνες που βγαίνουν μετά το τρίποντο του Παπανικολάου (60-54) και έχουν την υπογραφή του, ήταν κάτι παραπάνω από κομβικές για να βάλει το νερό στο αυλάκι ο Ολυμπιακός. Αυτά χάνει η ομάδα όταν λείπει ο “Παπ” και είναι σημαντικό να έχει λίγο τύχη το κλαμπ και το σώμα του να αντιδράσει σωστά τις επόμενες ώρες. Αυτή η σειρά θα εξελιχθεί σε πόλεμο. Και τους πολέμους τους κερδίζουν οι στρατιώτες.

Παπανικολάου: Ευστόχησε σε τρίποντο και ΤΡΕ-ΛΑ-ΘΗ-ΚΕ! (video & photos)

ΥΓ4. Ο Πρίντεζης δεν μπορεί να χωνέψει ακόμα πως στα καλά καθούμενα βγήκε εκτός ρυθμού στη πιο κρίσιμη περίοδο της σεζόν. Αυτό μου βγάζει, όταν τον βλέπω στο γήπεδο σε αυτά τα δύο παιχνίδια. Shit happens, λένε. Πρέπει να το αφήσει πίσω του, να συμφιλιωθεί με αυτό που συμβαίνει, να αφήσει τον συναισθηματισμό στην άκρη και να παίξει με τη μπασκετική κυνικότητα που πολλάκις έχει αποδείξει πως διαθέτει. Μετά από δύο αγώνες, έμαθε να αντέχει τον πόνο και σημειώνω πως ο Ολυμπιακός όποτε κερδίζει μεγάλη σειρά στα Playoffs, ο Γιώργος είτε κάνει μια μεγάλη εμφάνιση, είτε βάζει κάποιο μεγάλο σουτ. Η ιστορία είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να… επαναληφθεί.

ΥΓ5. Ο Μακλίν ήταν εκπληκτικός. Όχι επειδή έβαλε 21 πόντους σε ένα ματς που η ομάδα ήταν με την πλάτη στο τοίχο κι αν δεν σκόραρε, τα κουκιά δεν έβγαιναν. Γιατί, ΕΠΙΠΛΕΟΝ, τα έδωσε όλα στην άμυνα, ένα τομέα στον οποίο συνήθως δεν διακρίνεται. Χωρίς Μιλουτίνοφ, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ο Τζαμέλ να είναι στη “ζώνη του λυκόφωτος” και στις επόμενες μάχες. Μπορεί να το κάνει;

ΥΓ6. Έχω γράψει πολλές φορές πως ο Σπανούλης είναι “ψυχάκιας” με το μπάσκετ και πλέον έχω… απενοχοποιηθεί γιατί βλέπω πως το δηλώνει δημόσια! Ο τύπος αν δεν πάει στο φάιναλ φορ, σε ΑΥΤΟ το συγκεκριμένο φάιναλ φορ θα τρελαθεί. Οι συμπαίκτες του που τον ξέρουν σίγουρα καλύτερα από μένα σίγουρα δεν… θέλουν να τρελαθεί ??

Ένας ακόμα λόγος να καταθέσουν ψυχή και… κορμιά στο παρκέ και όλοι μαζί, μια γροθιά, να κερδίσουν αυτό τον δύσκολο “πόλεμο” και να πάνε στο Βελιγράδι με ψυχολογία… καμικάζι!

ΥΓ7. Όπως έχει αποδειχτεί τόσες και τόσες φορές στα Playoffs, όπως φάνηκε και στη σειρά του Παναθηναϊκού με τη Ρεάλ που θα είναι “αίμα και άμμος” κάθε αγώνας είναι μια νέα, εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι προσαρμογές, οι εκπλήξεις, το να βγάλεις στο παρκέ κάτι που δεν περιμένει ο αντίπαλος, πολλές φορές διαχωρίζει την επιτυχία από την αποτυχία, την λύπη από τη χαρά.

Για αυτό, επιμένω, πως ο Ολυμπιακός πρέπει να πάει στο Κάουνας με 1-2 “άσους στο μανίκι του” για τις στιγμές που θα ζοριστεί μέσα στην έδρα της Ζαλγκίρις. Αν συμβεί αυτό και φτάσει ως το σημείο που θα χρειάζεται μια ενέργεια, ένα μεγάλο σουτ για να πάρει διπλό, τότε όλα θα πάνε καλά! Ξέρετε γιατί, δεν χρειάζεται αναλύσεις και… εξηγήσεις!