Κριτική Ολυμπιακού: Καθάρισαν ο Μακλίν και οι Έλληνες “σωματοφύλακες”!

2018-04-20T22:41:01+00:00 2018-04-20T22:41:01+00:00.

20/Apr/18 22:41

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Με αποφασιστικότητα και κατά κράτος επικράτηση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την σειρά με τη Ζαλγκίρις και πάει στο Κάουνας με αποστολή να “κλέψει” τουλάχιστον ένα ματς!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ποια ήταν η ειδοποιός διαφορά; Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ πιο σκληρά, σε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μέσα στο παιχνίδι και όταν η μπάλα… έκαιγε, αποδείχτηκε πως ήταν έτοιμος πνευματικά. Ο Τζαμέλ Μακλίν απόντος του Μιλουτίνοφ έκανε μεγάλη εμφάνιση, ο Σπανούλης έκανε όσα έπρεπε χωρίς τα όργια του πρώτου αγώνα και όλοι οι υπόλοιποι, υγιείς και… λαβωμένοι έβαλαν το λιθαράκι τους για τη νίκη.

Τζαμέλ Μακλίν

Ήξερε ότι χωρίς αυτόν να βγαίνει μπροστά τα πράγματα θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα, με τον Μιλουτίνοφ εκτός μάχης! Ο Αμερικανός έδειξε έτοιμος από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ήταν πολύ πιο μαχητικός από ότι συνηθίζει στην άμυνα και στην επίθεση έκανε θραύση στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 2 ασίστ! Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε την ίδια ενέργεια και αποτελεσματικότητα, αλλά ήταν λογικό. Όταν χρειάστηκε, όμως, ήταν σκέτος “ταύρος” και ήταν σίγουρα ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών! Το κοντέρ του έγραψε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο με 8/12 δίποντα! Μπορεί να επαναλάβει τέτοια εμφανίσεις; Χωρίς τον Νίκολα, θα χρειαστεί στο Κάουνας…

Μπόμπι Μπράουν

Μπήκε στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου και πρόλαβε να δώσει ένα… εύστοχο τρίποντο στην ομάδα του. Αυτά τα τρία λεπτά ήταν όλα κι όλα που βρέθηκε στο παρκέ. Ο Σφαιρόπουλος δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Ήταν άστοχος στις προσπάθειες που πήρε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έβγαλε τρομερή ενέργεια, βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ και έβγαλε πραγματικά πολλές καλές άμυνες. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η εμφάνισή του σε όλο το ματς. Ήταν ο παίκτης που με το κάρφωμα ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη, ήταν εξαιρετικός και πολύ αποφασισμένος στην άμυνα και πέρα από αυτά σκόραρε 9 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Βασίλης Σπανούλης

Δεν ξεκίνησε καλά ο αρχηγός. Έκανε τρία γρήγορα φάουλ, δεν βρήκε άμεσα λύσεις απέναντι στα hedge out της Ζαλγκίρις, αλλά για τον Σπανούλη μιλάμε. Βρήκε τον τρόπο να προσφέρει και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και αρκετά μεγάλη προσπάθεια στην άμυνά του. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 4 ασίστ. Είχε καθαρό μυαλό στο τέλος, έβαλε τις βολές και ελπίζουμε να… κράτησε πολλά πράγματα και για τους “τελικούς” που έρχονται στο Κάουνας!

Γιάνις Στρέλνιεκς

Επιτέλους, είδαμε ένα παίκτη που μοιάζει στον… κανονικό Στρέλνιεκς. Μπήκε αποφασισμένος, πήρε πρωτοβουλίες, έδωσε περιφερειακές λύσεις, έπαιξε ως πλέι μέικερ και στην άμυνα κυνήγησε με πείσμα τον Μιλάκνις και “έφαγε” μόλις ένα σκριν. Βέβαια, αυτή η προσπάθεια του στοίχισε τρία φάουλ. Έπαιξε έξι λεπτά στην επανάληψη και είχε συνολικά 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός τον έχει ανάγκη. Τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με τον δεύτερο προημιτελικό και ακόμα καλύτερο αν γίνεται στην επίθεση…

Κιμ Τιλί

Προσπαθούσε να βοηθήσει να βγάλει ενέργεια, να συμμετέχει στις “βρώμικες” δουλειές του παιχνιδιού. Απλά, φαίνεται πως δεν βρίσκεται σε καλή φυσική κατάσταση, είναι κάτω από τα δικά του στάνταρ στο κομμάτι της αθλητικότητας. Σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Είχε πρόβλημα με τα φάουλ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να προσφέρει περισσότερα πράγματα.

Γιώργος Πρίντεζης

Έσφιξε πάλι τα δόντια, έκανε ένεση και στο πρώτο ημίχρονο δεν του βγήκαν οι φάσεις που πήρε στην επίθεση. Δέχτηκε και ένα χτύπημα στο πρόσωπο και αναγκάστηκε να πάει στο πάγκο για τις πρώτες βοήθειες. Ο υπαρχηγός είχε 1/10 σουτ, τη στιγμή που έβαλε ένα “μεγάλο” τρίποντο και έσπρωξε τον Ολυμπιακό στο +9 (63-54) έξι λεπτά πριν το τέλος. Παρότι χωρίς προπονήσεις εδώ και ένα μήνα ουσιαστικά, κατάφερε να βγάλει 30 λεπτά με 8 πόντους (μόλις 3/13 σουτ) και 8 ριμπάουντ. Στην άμυνα ήταν σαφώς καλύτερος από το πρώτο ματς. Το θέμα είναι αν προλαβαίνει μέσα σε 3-4 μέρες να βελτιώσει τον ρυθμό και την φυσική του κατάσταση. Πιθανότατα στο Κάουνας ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί μια μεγάλη εμφάνιση από τον Πρίντεζη επιθετικά και σε αυτή τη φάση είναι ερωτηματικό αν μπορεί να την κάνει.

Κώστας Παπανικολάου

Μπήκε στη μάχη, κι αυτός με ένεση, εντελώς ανέτοιμος, χωρίς προπονήσεις στα πόδια του τις τελευταίες μέρες και αφού είχε μείνει ένα μήνα εκτός πολύ πρόσφατα. Ο “Παπ” έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, έβγαλε δύο πολύ δύσκολες άμυνες πάνω στον Ντέιβις και έδωσε μια κρίσιμη αμυντική βοήθεια στον Μάντζαρη, πάλι πάνω στον Ντέιβις. Σε τρεις διαδοχικές κατοχές, ήταν από τους βασικούς πυλώνες ενός σερί 9-0, που βοήθησε πολύ τον Ολυμπιακό να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή του με την αναμέτρηση να οδεύει προς την τελική ευθεία. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ, αλλά ως συνήθως η προσφορά του είναι πολύ πιο σημαντική από αυτή που αποτυπώνεται στο φύλλο της στατιστικής.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Στην άμυνα ήταν πιο πεισμωμένος και αποφασιστικός απέναντι στον Πάνγκος, αλλά και συνολικά στον τρόπο που λειτουργούσε και στις βοήθειες που έδινε. Στην επίθεση στα πρώτα 11 λεπτά που πήρε στο πρώτο ημίχρονο δεν σκόραρε, αλλά βοήθησε δημιουργικά με 4 ασίστ. Ο Βαγγέλης στο 54-54 έβαλε ένα πολύ δύσκολο “κρεμασμένο” τρίποντο και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση. Έμεινε δικαίως στο παρκέ ως το τέλος και ήταν από τους παίκτες – κλειδιά. Όχι μόνο επειδή έβαλε εκείνο το τρίποντο. Μοίρασε 7 ασίστ, κάτι που δεν το συνηθίζει και ήταν πολύ πιο σκληρός στην άμυνά του πάνω στον Πάνγκος, γεγονός που διαδραμάτισε καταλυτικό ρόλο. Άξιζε τα σχεδόν 29 λεπτά που πήρε από τον προπονητή του.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ξεκίνησε βασικός, έπαιξε όλα κι όλα πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε μόλις ένα – άστοχο – σουτ… Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα του Αμερικανού στην επανάληψη με διστακτικότητα και αμυντικά λάθη. Δύο λεπτά τον κράτησε στο παρκέ ο Σφαιρόπουλος και έφταναν για να τον φωνάξει… πίσω στο πάγκο. Τελικά, έπαιξε 8 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα και πέρασε εντελώς απαρατήρητος… Είναι να απορεί κανείς με την περίπτωση του Ρόμπερτς.

Γιώργος Μπόγρης

Επιστρατεύτηκε κι αυτός τραυματίας και σε τρία λεπτά παραμονής στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο πήρε ένα ριμπάουντ και συμμετείχε σε τρεις πετυχημένες άμυνες. Παρόμοια ήταν η εικόνα του Έλληνα σέντερ στα 3 λεπτά που πήρε στο δεύτερο ημίχρονο! Τα έδωσε όλα σε όσες φάσεις ενεπλάκη και αυτό έφτανε, αυτό προσδοκούσε από εκείνον ο Ολυμπιακός και ο προπονητής του.

Κάιλ Γουίλτζερ

Σίγουρα δεν περιμένετε να τον κρίνουμε για τα… τρία δευτερόλεπτα συμμετοχής του στο παιχνίδι!