Α2: Νίκη για το Ψυχικό μέσα στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό Β’

2020-01-11T18:13:23+00:00 2020-01-11T18:38:23+00:00.

Axilleas Mavrodontis

11/Jan/20 18:13

Eurohoops.net

Το Ψυχικό έκανε την έκπληξη απέναντι στον Ολυμπιακό Β’, παίρνοντας τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 71-65!

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η 14η αγωνιστική επιφύλασσε μια μεγάλη έκπληξη, καθώς το Ψυχικό πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα στο ΣΕΦ, επικρατώντας με 71-65 του Ολυμπιακού Β’.

Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που το Ψυχικό, χάρη σε ένα επιμέρους 8-22 οδηγήθηκε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 30-40.  Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα κράτησε το προβάδισμα, έχοντας απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των Πειραιωτών και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα την βρήκε νικήτρια.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ιάκοβος Μιλεντίγιεβιτς με 21 πόντους, 6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από την άλλη ο Πετρόπουλος είχε 14 για τον Ολυμπιακό Β’.

Στα άλλα παιχνίδια, ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε το 14/14 μετά το διπλό του επί του Αμύντα, Ο Διαγόρας δυσκολεύτηκε απέναντι στο Παγκράτι, όμως χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι του Μιχάλη Πολυτάρχου στο τέλος πήρε τη νίκη με 98-96 επί των ροσονέρι.

Ο Απόλλωνας πέρασε εύκολο βράδυ κόντρα στον Τρίτωνα (79-58), όπως και η Ελευθερούπολη απέναντι στην Δάφνη (89-71). Ο Οίακας επικράτησε άνετα του Φίλιππου (83-60), ενώ το ίδιο έκανε και η Καρδίτσα με αντίπαλο τον Κόροιβο (95-78). Τέλος, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, το Ανατόλια πέρασε από το Αγρίνιο με 66-64.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Αγρίνιο-Ανατόλια 64-66
Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας 95-78
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι 98-96
Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank-Ψυχικό 65-71
Ελευθερούπολη-Δάφνη Δαφνίου 89-71
Απόλλων Πάτρας-Τρίτων 79-58
Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 60-70
Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 83-60

Τα φύλλα αγώνα:

Ολυμπιακός Β’-Ψυχικό 65-71
Διαιτητές: Θεονάς-Καλογερόπουλος Φ.-Χρηστίδης Ηλ. (Τζουβάρας)
Δεκάλεπτα: 22-18, 30-40, 51-56, 65-71
Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 3 (1), Πετρόπουλος 14 (1), Νοέας 3, Κολοβέρος 5 (1), Καμπούρης, Τζόλος 13 (2), Αρσενόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 6, Μελισσαράτος 11, Νίκου 5.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 1, Παναγιωταράς 4, Κοντούδης 4, Παπανικολάου 11 (2), Μιλεντίγεβιτς 21 (6), Θεοδώρου 3, Μαστόρος 10, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 17 (3).

Αγρίνιο-Ανατόλια 64-66
Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης-Ντούρας (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 18-15, 34-25, 47-48, 64-66
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 7, Μπερέρης, Μιχάλογλου 10 (2), Χατζηνικόλας 1, Κέβιν 14, Γιαννακίδης 11 (3), Γκρέκας 8 (2), Σταματογιάννης 13, Κασιούμης.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 16 (3), Παπαδόπουλος, Γαλανίδης, Καραποστόλου 15 (2), Ασημακόπουλος 7, Ντούβνιακ 14 (2), Μπρόζος 4, Πιλκούδης 2, Τόζιος 8.

Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας 95-78
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ελευθεριάδης-Τσιαπλής (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 22-20, 39-47, 64-64, 95-78
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 8 (2), Γράβας 18 (2), Μπιλλής 10 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 25 (4), Σαλάι, Παπαδόπουλος 12, Ερμείδης 12 (2), Θέος 1, Καλλές 9, Τριανταφύλλου.
Κόροιβος Αμ. (Κεραμιδάς): Χουχούμης 11 (2), Δημητρακόπουλος 7 (1), Χρυσόπουλος 12 (3), Χατζηδάκης 15, Κάτζος 6 (2), Αθανασούλας 14 (3), Μπουγάς, Τάταρης 13 (1).

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι 98-96
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.-Σιδερής (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 26-26, 55-46, 74-79, 98-96
Διαγόρας Δρ. (Χούμπαυλης): Κουκάς 9 (1), Καράμπουλας 20, Πολυτάρχου 7 (1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 24, Καρασταμάτης 17 (5), Παπαδολιάς 7 (1), Βλάχος 3 (1), Μαχαίρας 6, Γκιουζέλης 3 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 20 (2), Μίχαλος 5 (1), Ντιαλό 12, Ξύδης 10 (2), Δερμιτζάκης 7 (1), Ντράσκοβιτς 18 (2), Δελίδης 9 (1), Μουστόπουλος 8, Μιχαλούτσος 7 (1), Ζευγαράς.

Ελευθερούπολη-Δάφνη Δαφνίου 89-71
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Ξέρας (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 22-15, 46-30, 70-50, 89-71
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 16 (1), Στυλίδης, Γοργόνης 2, Τσούτσος, Γκέλιος 3, Μοτσενίγος 11 (1), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 24, Καμπουρίδης 16 (2), Μπένας 5, Δεληγεώργης 8 (1).
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 8, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 15 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 15 (1), Γκάτζο 15 (1), Μπάλος 1, Αρνόκουρος 2, Κουρτίδης 3 (1).

Απόλλων Πάτρας-Τρίτων 79-58
Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης-Ασημακάκη (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 18-18, 49-35, 61-48,79-58
Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 8 (2), Νιφόρας 10, Κούτρας, Παπαφωτίου, Μπιλάλης, Τσάμης 15, Μολφέτας 22 (5), Ζούμπος 8 (2), Ξουλός, Μπαζίνας 10 (1), Τζακόπουλος, Εζόμο 6.
Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου, Κουτούλας 2, Γάργαλης, Καλαντζής 7 (1), Κόκκαλης 17, Παπαρέγκας 8 (2), Μαλτέσιος 16, Σπυριδάκης 2, Κουκουνιάς, Βερτούδος 5 (1), Στανόγεβιτς 1.

Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 60-70
Διαιτητές: Παναγιώτου-Κατραχούρας-Αναστόπουλος Αντ. (Τηγάνης)
Δεκάλεπτα: 13-13, 41-26,48-47, 60-70
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Κάπρης 7 (1), Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 10 (2), Κομποδιέτας 9 (2), Γκαβανόπουλος 15 (4), Χάλαρης 2, Φακοπουλίδης, Κωνσταντακόπουλος 4.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 16 (1), Αντωνάκης 16 (2), Ναούμης 17 (3), Σαχπατζίδης 9, Ράπτης 6, Οικονομόπουλος 2, Μαργέλης, Γκάτζιος, Σκουλίδας 4.

Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 83-60
Διαιτητές: Σώμος-Στρέμπας-Πολυχρόνης (Πετρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-19, 41-41, 69-56, 83-60
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 10 (2), Ραζής, Κουμπούρας 15, Παπαντωνίου 5 (1), Τζόρτζεβιτς 18, Μιχόπουλος 3 (1), Βύρλας 3, Καλλινικίδης 7 (1), Σκορδάς 9, Μακρής 3 (1), Ζώρζος 2, Ψημίτης 8 (1).
Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 23 (1), Κοθράς 6 (2), Παραπούρας 9 (1), Φιλιππόπουλος 8, Ντρεκάλοβιτς 14 (1).

Βαθμολογία:

1. Χαρίλαος Τρικούπης 28 (14-0)
———————————————
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 26 (12-2)
3. Απόλλων Πάτρας 24 (10-4)
4. Καρδίτσα 22 (8-6)
5. Ψυχικό 22 (8-6)
———————————————

6. Ελευθερούπολη 21 (7-7)
7. Δάφνη Δαφνίου 21 (7-7)
8. Κόροιβος Αμαλιάδας 20 (6-8)
9. Ανατόλια 19 (5-9)
10. Οίαξ Ναυπλίου 19 (5-9)
———————————————

11. Αγρίνιο 19 (5-9)
12. Ολυμπιακός Β’ 18 (10-4)
13. Τρίτων 18 (4-10)
14. Αμύντας 18 (4-10)
———————————————

15. Φίλιππος Βέροιας 18 (4-10)
16. Παγκράτι 17 (3-11)

Επόμενη αγωνιστική (15η, 18/1):
Ανατόλια – ΑΣ Καρδίτσας
Κόροιβος – Οίαξ Ναυπλίου
Παγκράτι – ΑΟ Αγρινίου
Ψυχικό – Διαγόρας Δρυοπιδέων
ΓΣ Δάφνη Δαφνίου – Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank
Τρίτωνας – Ελευθερούπολη
Χαρίλαος Τρικούπης – Απόλλων Πάτρας
Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας

Σε λίγο περισσότερα…

Διαβάστε ΕΔΩ τα τελευταία νέα