ΠΑΟΚ – Λάρισα 93-71: Στα προημιτελικά ο “δικέφαλος”, ραντεβού με Ηρακλή (video)

2020-10-07T17:57:51+00:00 2020-10-08T09:34:40+00:00.

07/Oct/20 17:57

turner_paok_larisa

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Λάρισα στην Πυλαία (93-71) και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου κλείνοντας ραντεβού με τον Ηρακλή.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκανε το καθήκον της και με πολύ καλή εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα υπέταξε τη Λάρισα στην Πυλαία, στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης κι έκλεισε θέση στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα συναντήσει πλέον τον Ηρακλή.

Εξέλιξη αγώνα

Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Ουέμπ, αλλά και τον Σμιθ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, κάτι που κατάφερε προσωρινά (21-24, 10’).

Η συνέχεια όμως ανήκε στον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε ρυθμό και με προσεκτικό παιχνίδι που είχε ελάχιστα λάθη, ανέτρεψε τα πράγματα και έλεγξε την κατάσταση, χωρίς η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ να μπορέσει να αντιδράσει αποτελεσματικά.

Ηδη από το ημίχρονο η ομάδα του Μέξα προηγήθηκε με 51-43 και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα κι έχτισε διψήφια διαφορά (73-58, 30’) βάζοντας τις βάσεις για μια νίκη, που ήταν πολύ εύκολη εν τέλει, καθώς η τελική διαφορά των 22 πόντων αποτυπώνει τη διαφορά στην εικόνα των δύο αντιπάλων, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Τέρνερ με 17 πόντους ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ, που πήρε εξαιρετικές λύσεις από τον κυρίαρχο στις ρακέτες Κακλαμανάκη (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ 15 πόντους είχε και ο Γκρίφιν (με 6 ασίστ). Από πλευράς Λάρισας ξεχώρισε ο “διπλός” Ουέμπ (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ 12π. είχε ο Σμιθ.

Που κρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα πήρε τα ηνία, μετά το καλό ξεκίνημα της Λάρισας στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο έχτισε άνετα διψήφια διαφορά ώστε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική δημιουργία (19 ασίστ) αντί μόλις επτά λαθών, όσο η Λάρισα έμεινε στις 10 ασίστ και στα ισάριθμα λάθη.

Δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Ξενικάκης